Evde Gül Suyu Hazırlamanın En Basit Yöntemleri

[mashshare]

Evde gül suyu yapımı konusunda en basit yöntemleri bu yazı dizisinde bulabilirsiniz. Gül suyu bayramlarda, dini törenlerde, kutlamalarda ve özel davetlerde ikram edilen bir kültür parçasıdır. Kozmetikte ve saç bakımında gül suyu uzun zamandır kullanılmaktadır. Yemeklerde dahi gül suyu kullanılır. Mükemmel bir kokuya sahip olan gül, parfümlerin de baş tacıdır. Kültürümüzde önemli bir yer sahip olan gül suyu, insan sağlığına oldukça faydalıdır. Gül suyunun bilinen diğer faydası cilde ve sivilce, siyah nokta gibi sorunlara tonik görevi yapmasıdır. Gül suyu genelde dışarıdan satın alınır. Fakat evde basit yöntemlerle ve çok uğraşmadan gül suyu yapılabilir.Ayrıca dışarıdan alınan gül sularının içinde ne olduğu bilinse de emin olunmaz. Alkol ve değişik kimyasallar katan firmalar vardır. Bu nedenle evde yapılan gül suyu daha güvenlidir. Daha birçok faydası bilinmeyen gül suyunun faydaları nelerdir? Gül suyu yapmak için hangi malzemelere ihtiyaç vardır? Gül suyu yapmak uğraşlı bir iş midir? Gül suyu yapmak aslında uğraşlı bir iş değildir. Sadece dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası vardır.

Gül Suyunun Faydaları

Gül suyunun insanlara birçok faydası vardır. Bunlardan en bilineni sivilceleri yok etmesi ve gözenekleri açmasıdır. Fakat gül suyu faydaları saymakla bitmez. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • -Gül suyu iltihap gidericidir.
 • -Ciltteki tıkanmış gözenekleri açar.
 • -Cilt rengine iyi gelir, parlaklık verir.
 • -Saçların uzamasına yardımcı olur ve güçlendirir.
 • -Yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
 • -Ciltteki kırışıklıkları azaltır.
 • -Sivilcelerden kurtulmanızı sağlar.
 • -Kan dolaşımını hızlandırır.
 • -Sindirime iyi gelir, kabızlığı önler.
 • -Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, uyku düzenine yardım eder.
 • -Stresi azaltır, moral verir.
 • -Enfeksiyonlara karşı direnç sağlar.
 • -Dişleri güçlendirir ve ağız gargarası olarak kullanılabilir.

Evde Gül Suyu Yapımı

gül suyu maskesi

gül suyu maskesi

Evde gül suyu hazırlamak için öncelikle yarım kilo kadar gül toplanmalıdır. Üzerinde böcek veya toz olabilir. Kullanmadan önce durulayın. Pembe veya kırmızı renkler tercih edilemelidir. Evde gül suyu yapımı oldukça basittir. Genelde hoş kokular bu renkte olurlar. Yaprakların sabah toplanması daha iyidir. Sabah saatlerinde toplanan gül yapraklarının içerdiği maddeler daha zengindir. Cilt için kullanılacak olan gül suyunda saf su kullanılması gerekir. Tencere saf suyla doldurulduktan sonra güller içine atılır. Tencerenin kapağı ters çevrilerek konur. Bu kapağın üstüne bir iki avuç dolusu buz konur. Bunun sebebi suyla birlikte kaynayan gül yaprakları buharlaşacak ve buzlar sayesinde tencere kapağına çarptığında yoğunlaşacak. Yoğunlaşan bu buhar tanecikleri soğuk etkiyle su taneciklerine dönüşecektir. Bu işe damıtılma da denir. Tam ateş açılır ve kaynamaya başlar. Ara ara dolan gül sularını ayırabilirsiniz. Güllerin renkleri solduğunda işlemin bittiğini anlayabilirsiniz. Daha sonra süzme işlemi yapılır ve cam kavanozlara koyulur. Buzdolabında soğutabilirsiniz.

evde gül suyu hazırlanışı

evde gül suyu hazırlanışı

Diğer Gül Suyu Hazırlama Yöntemi

Sadece kaynatma yöntemiyle gül suyu tarifi verilmez. Ezme yöntemiyle de gül suyu elde edilebilir. Yarım kilo gül yaprağı alınır. Bu güller ikiye ayrılır. Bir kısmı havanda dövülür. Blender da kullanılabilir. Suyu çıkarılan güller seramik bir kaba alınır ve 1 2 saat bekletilir. Ezilmeyen diğer gül yaprağı kısmı, bu suya eklenir. Üzeri kapatılır ve 24 saat boyunca bekletildikten sonra cam kaba aktarılır. Seramik de kullanabilirsiniz fakat metal kullanılmaz. Yavaş bir şekilde kaynamaya bırakılır. Baloncuklar çıktığında ocaktan alınır. İnce bir bez veya tülbent yardımıyla süzme işlemi gerçekleştirilir. Ağzı sıkı kapalı olan bir kaba alınır ve güneş gören bir yere bırakılır. Ve en son buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Kullanılacağı zaman distile su katıp, bu suyu seyreltmeniz gerekir.