Evde Kolye Yapımı

[mashshare]

Evde kolye yapımı için gerekli malzemelerimizi ve detaylı resimli anlatımını yapacağız. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz kolyeyi, kağıt ile yapacağız. Evet yanlış duymadınız! Bu uygulama için gerekli temel malzememiz kağıt olacak. Çok pratik ve şık bir kolye olacak. Kağıt kullanacağımız için kolyemiz oldukça hafif olacak ve boynunuzda sizi hiç rahatsız etmeyecek. Ultra hafifliği ile sanki boynunuzda yokmuş gibi hissedeceksiniz. Hemen malzemelerimizin listesini vererek, yapılışına geçelim.

Kolye yapımı malzemeleri

 • Çizgili veya desenli kağıt
 • Kalem
 • Cetvel
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Tığ
 • 55 tane göz pimi (Satın almak isterseniz link)
 • 29 tane atlama halkası (takıcılarda bulunur)
 • Toka
 • Zincir (24 cm)
 • Kerpeten
 • Karga burunlu pense
 • Tel kesiciler

evde kolye yapımı malzemeleri

evde kolye yapımı malzemeleri

Eğer hazırsak, adım adım kağıttan kolye yapımı uygulasına geçelim.

Aşama-1) Kağıtlardan Boncuk Yapımı

İlk önce, desenli kağıtlarımızı 15×15 cm boyutlarında 4 adet kare şeklinde kesip hazırlıyoruz. Bunun için cetvel kullanabilirsiniz.

İlk kağıdımızı alıp, desenli tarafı altta kalacak şekilde masaya koyuyoruz. (eğer şeritli kağıt kullanacaksanız, şeritlerin dikey olarak konumlandığından emin olun)

Cetvelimizi kullanarak, kağıdın üst kenarında her 2 santimetre’de bir kalem ile işaretliyoruz. Yani kağıdımızın üst köşesinden başlayıp cetveldeki 2 cm, 4 cm, 6 cm, 8 cm, 10 cm, 12 cm ve 14 cm karşısına denk gelen yere işaret koyuyoruz.

Kağıdın alt köşesinden ise, 1 cm’den başlayarak 2’şer santim aralıklarla işaret koyuyoruz. Yani yukarıdaki işaretlere göre 1’er santim kaydırmış oluyoruz. Yani kağıdın üzerine cetveli koyduktan sonra, 1-3-5-7-9-11-13 ve 15 cm denk gelen yerlere işaret koyuyoruz.

Kağıttan kolye yapımı işaretleme işlemi

Şimdi cetveli alıp, yukarıdaki noktalar ile aşağıdaki noktaları sağlı sollu birleştirerek, uzun üçgen şekiller elde ediyoruz. Üçgenlerin her birini, boncuk oluşturmak için kullanacağız. Ancak ilk üçgen ve son üçgen küçük olduğu için onları kullanmayacağız. Aşağıdaki fotoğrafı niceleyip kolayca yapabilirsiniz.

Bu şekilde her kağıttan 14 tane üçgen çıkıyor. 4 tane kağıt hazırlamıştık yani toplamda 56 tane üçgenimiz olacak. Biz bu kolye yapımında 55 tane boncuk yapıp kullanacağız.

Kağıttan kolye yapımı için üçgen çizimi

Üçgenlerin Kesilme İşlemi

Cetvel ve maket bıçağı kullanarak, çizdiğimiz üçgenleri dikkatlice kaydırmadan kesiyoruz.

Bütün üçgenleri kesip bitirdiğimizde, kenarlardaki küçük üçgenleri atıyoruz ve elimizde 56 tane üçgen kalıyor. Evde pratik kolye yapımı dersimiz devam ediyor. Aşamalarımızı adım adım uygulayarak devam edin.

Şimdi yapıştırıcı kullanarak, üçgenin beyaz tarafına yani desen olmayan kısmına yapıştırıcı sürüyoruz. Yapıştırıcı olarak biz Pritt kullandık ancak siz uhu, tutkal v.b yapıştırıcılar da kullanabilirsiniz.

Kağıttan Boncukları Oluşturma İşlemi

Şimdi tığ, şiş gibi bir malzemeyi alıp, üçgenin geniş kısmından başlayıp, arkasına yapıştırıcı sürdüğümüz üçgenimizi sıkıca sarıyoruz.

Boncukların delikleri ne kadar küçük olursa o kadar güzel kolyemiz olur. Bu yüzden kullanacağımız şişin kalınlığı çok kalın olmasın.

Üçgenimizi, kalın tarafından ince tarafına doğru düzgün bir şekilde şiş etrafında kıvırmaya devam ediyoruz. Üçgenin geniş kısmında 1-2 santimlik yere neden yapıştırıcı sürmediğimizi şimdi daha iyi anladığınızı umuyorum 🙂 Sarma işlemini uygularken, simetrik bir şekilde kaydırmadan uygulamaya çalışıyoruz. Boncukların düzgün görünmesi için bu çok önemli.

kolye boncuklarının sarılma işlemi

kolye boncuklarının sarılma işlemi

Boncuklarımız bittiği zaman, şu şekilde görüntüleri olacak. Eğer bu şekilde sarabildiyseniz tebrikler. Evde kolye yapımı aşamalarımıza devam ediyoruz.

evde kolye yapımı

evde kolye yapımı

Bonukları Dizme İşlemi

Bir tane göz pimi alıyoruz ve boncuğumuzu bir tanesini pimden geçiriyoruz. Daha sonra, tel kesicisi aletimiz ile telin ucundan 1 santimden daha az boşluk kalacak şekilde, kalan fazlalığı kesiyoruz.

Dikkat! Kıvırırken, 1 santimden daha az boşluk bırakmaya dikkat ediyoruz.

Daha sonra, kargaburnu pensemiz yardımıyla, kestiğimiz ucu kıvırıyoruz.

 

Lütfen Dikkat! Teli kıvırırken, ters yönde bükerek halka oluşturuyoruz. Halkanın genişliğini ayarlarken odak noktamız, boncuğun telden çıkmasını engelleyecek kadar genişlikte olmasıdır. Gerektiğinden daha geniş halka yapmayınız.

Bütün boncuklarımızı, göz piminden geçirip, tel kesicisi ile fazlalığı kesip, kargaburun pense ile bükerek halka oluşturmaya devam ediyoruz.

Boncukları birleştirerek, geometrik yapı kazandırma işlemi

Şimdi sırada, kolyemizin bitmiş halindeki fotoğrafında gördüğünüz geometrik şekli verme işlemi kaldı. İlk önce 3 tane boncuk alıyoruz ve bu 3 boncuğu 1 tane atlama halkasına takıyoruz. Daha sonra kargaburun pensesi yardımıyla atlama halkasının iki ucunu birleştirip halkayı kapatıyoruz.

En zevkli yere geldik. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi, halkaya geçirdiğimiz 3 tane boncuğu masaya koyup açıyoruz. boncuklardan 2 tanesininin ucuna, diğer hazırladığımız 3’lü halkadaki boncuğun ucunu birleştiriyoruz.Yani boncuklardan her birinin, atlama halkasındaki 2 tane boncuğa bağlanması gerekiyor.

Bu işlemi doğru sırayla yapabilmeniz için, aşağıdaki fotoğrafları dikkatlice inceleyiniz.

Boncukların dizilmesi

Kolyemizin muhteşem geometrik şeklini vermek için ilk 3 halkayı birleştirerek ilk adımı tamamladık. Şimdi halkalalardan 2 birinci boncukla, üçlü boncuğu birbirine bağlayan dördüncü halkayı ekleyeceğiz. Hemen ardından dördüncü halkadan, ikinci boncuk ve 3 yeni boncukla bir önceki adımda boşta kalan 2 boncuğu, 5. halkaya bağlıyoruz.

Sıralamaları karıştırmamanız için, aşağıdaki fotoğrafı dikkatlice inceleyiniz.

Dördüncü halkanın 4 boncuğu birbirine bağlarken, beşinci halka 6 tane boncuğu birbirine bağlama görevini üstlenir. (Bunlardan biri dördüncü ile, diğeri de altıncı ile ortak boncuktur). Ve altıncı halka 3 boncuğa takıldıktan sonra işlem tamalanır.

Aklınız mı karıtı? Aşağıdaki fotoğrafa bakın ve ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Dokuzuncu halkadan 4 yeni boncukla sekizinci ve yedinci halkadan bir boncuğu birbirine bağlayın. Ve dokuzuncu halkadan bir boncuğu da, onuncu halkaya bağlayın.

Biraz kafa karıştırıcı geliyor bu şekilde anlatmak, ancak uygulaması çok kolaydır. Aşağıdaki fotoğrafı inceleyerek eminim daha rahat yapacaksınız.

Eğer aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz şekli oluşturmayı başardıysanız gerçekten bravo!

Yukarıdaki parça, kolyemizin sol parçası olarak bitmiş bulunuyor. Kolyenin sol kısmı için harcadığımız toplam boncuk sayısı 26 olmalıdır. Eğer siz de 26 tane boncuk kullanıp yukarıdaki şekli oluşturabildiyseniz, doğru yoldasınız demektir.

Yani kolyemizin sol kısmının birleştirilmiş son hali şu şekilde olmalıdır;

Şimdi yolu yarıladık. Artık kolyemizin sol kısmını yapmak için uyguladığımız aynı yöntemleri, bu sefer sağ kısmı yapmak için uyguluyoruz. Sağ ve sol kısımları bitirdikten sonra, şu şekilde parçalar elde etmiş olmanız gerekiyor.

Eğer sağ ve sol kısımları yaparken doğru boncuk sayısını kullandıysak, 3 tane daha boncuk artması gerekiyor. Bu artan 3 boncuğu, kolyemizin sağ ve sol bölümlerini birleştirmek için kullanacağız. Yani tıpkı aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi.

Yukarıda gördüğünüz gibi, ortadaki artan 3 boncuğu göz pimine geçirip, sağ ve sol kısımları birbirine bağlamak için kullanıyoruz. Bu aşama ile birlikte kolyemizin gövde kısmı bitmiş oluyor. Şimdi sırada zincirimizi kolyeye monte etme işlemi var.

Kolyeyi zincire bağlama işlemi

Öncelikle, tel kesiciyi kullanarak zincirimizi eşit uzunlukta iki parçaya ayırıyoruz. Parçalardan biri kolyenin sağ kısmına, diğerini sol kısmına bağlayacağız. Zincirin uzunluğunu, kesmeden önce boynumuza asıp istediğimiz uzunluğun ölçüsünü alıp ona göre kesmemiz lazım. Biz bu uygulamada her bir zincir parçası için 10 santim uzunluk tercih ettik.

Zincirimizin bir ucunu atlama halkasına geçirip, daha sonra tokayı yerleştirin. Kargaburun pense ili halkayı iyice kapatın. Aynı işlemi zincirin diğer parçası için de uyguluyoruz.

Her iki zincirin ucunu, kolyenin iki ucuna halkaları kullanarak kolyenin gövdesine bağlı uçlara tutturuyoruz. Zincirlerden biri kolyenin bir ucuna, diğeri öteki ucuna.

Muhteşem etkileyici geometrik formda kolyemiz hazır

Bu eğitimde, kağıtlar ile boncuklar oluşturup, çok şık bir geometrik formda kolye yapımını öğrendiniz. Bu tekniği kullanarak kolye haricinde çok şık bileklikler de yapabilirsiniz. Ayrıca, boncukları göz pinlerine nasıl geçirilip, geometrik şekli boncukları bağlayarak nasıl oluşturulduğunu da öğrenmiş oldunuz. Şimdi kendi etkileyici tasarımlarınızı yapmaya hazırsınız.

Eğer sizler de buna benzer evde kendi imkanalarınız ile takı, aksesuar yapıyorsanız ve bunları binlerce Kadınca Şeyler takipçisi ile paylaşmak isterseniz, Misafir Yazarlık sayfamızdaki detayları okuyarak bize başvuru yapabilirsiniz.

Evde kolye yapımı son hali

Evde kolye yapımı son hali

Evde kolye yapımı dersimizin sonuna geldik. Buna benzer diğer evde kendi imkanlarınız ile yapılabilecek birbirinden şık ürünler için Kendin Yap kategorimize göz atabilirsiniz. Mesela örnek olarak Püsküllü Küpe Yapımı konumuzun ilginizi çekeceğiniz düşünüyoruz.