Evde peeling nasıl yapılır?

[mashshare]

Günümüzde çoğu kadının ortak sorunlarından biri cilt problemleridir. Makyajdan, havadan, yoğun tempodan kaynaklanan bakım hatalarından hatta yorgunluktan bile etkilenen cildiniz için sizlerden gelen sorulardan bir tanesi de, evde peeling nasıl yapılır? oldu. İlk yapmanız gereken cildin makyaj temizliği ve rutin bakımlarla günlük temizlenmesi, gözeneklerin açık olması ve cildin nefes alması açısından oldukça önemlidir.

Son dönemde en çok konuşulan konulardan biri de kimyasal içerikli hazır ambalajlı peelinglerin cilt için sağlıklı olup olmadığı konusudur. Cilt bakım uzmanları kimyasal içerikli ürünler yerine evde basit malzemelerle cilt tiplerine uygun hazırlanabilecek peeling tariflerinin uygulanabileceğini öneriyor.

Ayrıca aşağıdaki evde yapabileceğiniz denenmiş ve test edilmiş maske tariflerini de inceleyebilirsiniz;

Peeling Uygulamasından Önce Cildinizi Tanımanız Gerekir

evde peeling uygulaması

evde peeling uygulaması

Peeling cildi ölü derilerden arındıran bir işlemdir. Bu yüzden cildinizde yeni oluşmuş sivilceleriniz varsa bu o bölgenin tahriş olmasına hatta enfeksiyon kapmasına bile sebep olabilir. Bu yüzden öncelikli olarak cildinizin sivilce ve yaralardan arındırmalı bu yüzden uzman birinden destek almalısınız. Bu cildinizde geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir.

Peeling uygularken cildinizi cilt tipinize uygun temizleyici ile temizleyerek makyaj kalıntılarından ve kirden arındırarak peeling malzemesinin cilt altına nüfus etmesine izin vermelisiniz.

Peeling uygulamaları dudak çevresi ve göz çevresi gibi hassas dokular için uygun değildir. Bu bölgelere peeling yaparken dikkat etmeli ve uygulama yapmamalısınız.

Ve son olarak bu derin temizlik yöntemini cildinizi yormamak ve cildin yağ üretim dengesini bozmamak için haftada bir en fazla iki kere uygulayarak cildinizin dinlenmesine zaman tanımalısınız.

Salatalık ile Evde Doğal ve Güvenilir Peeling Uygulaması

Uzmanların önerdiği cildi arındıran farklı doğal malzemeler olsa da en yaygınlarından biri de kolay ulaşabildiğiniz salatalıklardır. %100 doğal olan peeling tariflerinin ilk sırasında yer alan salatalık peelingleri cilt için arındırıcı ve dinlendirici etki yaratır. Evde peeling yapımı için malzemeler;

  • Bir çay kaşığı limon suyu
  • Bir çay kaşığı aktardan alınabilecek hamamelis
  • Bir yumurta akı
  • Bir salatalık

Peeling hazırlarken salatalığı mikserden geçirerek süzerek içine diğer malzemeleri karıştırın. Temiz cildinize uygulayarak 20 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ya da havlu ile cildinizi temizleyin.

Cilt peelingleri cildi iyi çalıştırdığından nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Suna Dumankaya’dan Parlak Cilt İçin Özel Peeling Tarifi

suna dumankaya peeling tarifi

suna dumankaya peeling tarifi

Cilde en iyi gelen peelingler içinde kil maddesi barındırır. Kil cilt yüzeyine en iyi gelen maddeler arasındadır. Suna Dumankaya’nın en yapımı peelinglerinden biri de içinde kil bulunan parlak cilt vadeden uygulamasıdır. Bu peeling tamamen doğal olarak hazırlanıp uygulanabiliyor. İçerisine, aynı oranlarda pirinç, kırmızı mercimek, kil ve nemlendirici krem koyarak doğal ve etkili bir peeling hazırlayabilirsiniz.

Canan Karatay’dan Hem Doğal Hem Masrafsız Peeling: Türk Kahvesi

Birçok uzman tarafından savunulan Türk kahvesinin faydaları Canan Karatay tarafından da onaylanmıştır. Sayısız faydaları olan Türk kahvesinin telvesi ciltte peeling etkisi yaratıyor. Bunun için bir sürü malzeme karıştırmanıza ve ölçülerle uğraşmanıza gerek yok üstelik. Hem keyif kahvesi içip hem de ardından haftada bir kez telvesini cildinize uygulayıp 20 dakika beklediğiniz durumda cildinizi canlandırıcı etkisiyle peeling uygulamış oluyorsunuz. Selülit ve siyah noktalar için de silah niteliğindeki Türk kahvesini evinizden eksik etmemenizi öneririz. Evde peeling nasıl yapılır sorularına karşı en etkili ve denenmiş tariflerimizi mutlaka uygulayınız.

Peeling ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

peeling nasıl yapılır?

peeling nasıl yapılır?

Peeling cildin gözeneklerinin temizlenmesini sağladığından cildi yoran bir işlemdir. Bu yüzden peeling yapma aralıklarını 72 saatten fazla düşünmeniz gerekir. Aksi takdirde cildinizi yormuş ve kendini koruma fonksiyonlarını olumsuz etkilemiş olursunuz.

Peeling cildi derinlemesine temizlerken yağdan ve kirden arındırmış olur. Bu yüzden peeling uygulamasından hemen sonra cildiniz her zaman ihtiyaç duyduğundan daha çok neme ihtiyaç duyar. Nemlendirici kullanmayı ihmal etmeniz cildinizin kurumasına sebep olacaktır.