Güneş kremleri hakkında her şey

[mashshare]

Yazın hepimizin ihtiyaç duyduğu güneş kremleri,bizi güneşin gönderdiği zararlı ışınlarından koruyan bir çeşit kalkan görevi görmektedir. Güneş kremleri hakkında her şey bu yazı dizisinde. Güneşin yaydığı ışınlar canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesini sağlasa da,ultraviyole ışınları insan tenine çok fazla temas etmesi durumunda maalesef olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.Güneş kremini kullanmazsak;cilt bozulmaları,cilt kanseri,leke gibi sonuçlar doğurabilir.Bu noktada güneş kremini kullanmamanın doğurduğu tehlikeleri de görmüş olduk. Dışarı çıktığımız zamanlarda güneş kremini sürmeyi artık alışkanlık haline getirmeliyiz.

Güneş kremi kadar güneş kremini seçmekte oldukça önemli bir faktördür.Benden sizlere birkaç güneş kremi önerileri;

Güneş kremi önerileri

-Öncelikle dikkat etmemiz gereken en önemli faktör koruma düzeyi fazla olan güneş kremlerini tercih etmelisiniz.
-Sağlık bakanlığı onaylı ürünleri tercih edin.
-50 faktörden fazla olan güneş kremlerini tercih etmelisiniz.
-Eğer ki biraz yağlı bir cilde sahipseniz; ‘M.A.C Prep+Prime face ProtectSPF 50’ tarzında ürünler tercih etmenizi öneririz.Çünkü bu tarz ürünler makyajınızda hiçbir bozulma yapmadan etkisini gün boyu devam etmesini sağlıyor.
-Bazılarının koruma süresi 3 saatten azken bazılarının koruma süresi 10 saate kadar çıkıyor.Biz tabiki de uzun süreli etkisini göstereni tavsiye ediyoruz lakin elinizde kısa süreli güneş kremi var ise gün için tekrarlamanızda yarar var
-Eğer deniz,havuz gibi yerlerde güneş kremi kullanacaksanız suya dayanıklı olan ürünleri tercih etmeklsiniz.

Photoderm max spf 50+

Çok hafif güneş kremi olduğu için bizim favori güneş kremleri listemizin arasında yerini almayı başardı.
Adeta yüzünüze hiç krem sürmemiş etkisi yaratır ayrıca 50+ faktörden fala olması da fazlasıyla bu listede yerini almayı hak etti.

Sisley Super Soins Solaires Tinted Sun Care SPF30

Bu kremin en cazip yanı ise cildimizin yaşlanmaya,bozulmalara karşı tamamen önlemesi.Ayrı zamanda cildi besliyor.

Channel UV Essentıel

Güneşin zararlı etkilerin cildimizi tamamen koruyor.Cildimizin doğal yapılarını besleyerek daha parlak,canlı bir görünüm oluşmasını sağlıyor…

Güneş kremi nasıl kullanılmalıdır?

Bilim insanları tarafından en son yapılan araştırmayı göre insanların büyük bir çoğunluğu güneş kremini nasıl kullanılması gerektiğini bilmiyor ya da yanlış biliyor.

En çok yapılan hata ise güneş kremini cildimize ovalayarak sürmemiz.Bu oldukça yanlış bir davranış çünkü ovalayarak sürdüğümüz zaman güneş kreminin etkisini neredeyse sıfıra indiriyoruz.Güneş kremini neremize hangi miktarda sürmemiz gerektiğini iyi bilmemiz gerekiyor aksi taktirde 50 faktörlük güneş kremini 1 faktöre indirebiliriz.Güneş kremini ovalayarak sürmemizin zararları sadece bununla sınırlı kalmıyor.

Güneş kremini vücudumuza hemen yediriyoruz bu da cildimizi koruyan kalın tabakaların hasar görüp incelmesine sebebiyet veriyor.Tabakayı incelterek cildimizi güneş ışığıyla karşı karşıya bırakıyoruz yani kremin yarardan çok zararına uğruyoruz.Ayriyetten kremi bu şekilde sürmek cildin yaşlanmasını sağlıyor.Görüyorsunuz küçücük bir ovalama işlemi ne kadar büyük sorunlara sebebiyet veriyor.Bizim bu konuda yapmamız gereken iki şey var oda;yedirmeden uygulayacağız ve ovalamadan güneş kremini süreceğiz.

Güneş kreminin ölçüsü ne kadardır? Güneş kremi nasıl sürülür?

Hepimizin yaptığı en temel yanlışlardan biri ise ‘aman çabuk bitmesin ne kadar uzun kullanırsak o kadar iyidir.’ Düşüncesi.Eğer güneş kremini yeterli miktarda kullanmazsak yine faktörler hiçbir özelliğini gösteremiyor.
Bir örnek vermek gerekirse kolumuza çay kaşığı kadar güneş kremi süreceksiniz.Burada güneş kreminiz 50 faktör ise maksimum 3 faktörünü kullanabiliyor geriye kalan 47 faktör ise hiçbir işe yaramıyor.Yani cildimiz yine büyük hasara uğruyor.

Güneş kremlerinin etkisini tam olarak göstermesi için yapmamız gereken;yüz ve boyuna yarım tatlı kaşığından bir miktar daha fazla,göğüs,kol,sırt ve bacak bölgelerine ise bir tatlı kaşığı miktarından bir miktar daha fazla kullanmalısınız.

Aklınızda bulunsun,güneşin dik açıyla geldiği saatlerde(12.00-15.00) arasında güneşe maruz kalmamaya özen gösterin ve mutlaka yanınızda güneşin etkisini azaltacak ürünler bulundurun.(gözlük,şapka vb.)