İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir?

Özellikle yeni mezun olup, ilk iş deneyimine hazırlanan kadınlar tavsiyelerimize kulak verin. İş görüşmesine giderken ne giyilir? yazı dizisini incelerken öncelikle farklı endüstrilerin farklı kuralları olduğunu unutmayın. Ancak bir çoğu için geçerli olan “kutsal bir sabit tarz” vardır. Ele alacağımız alt konu başlıklarında ise, farklı sektörlere, meslek gruplarına göre tavsiyelerimizi detaylı belirteceğiz.

Bir çok iş yerinin, farklı kültürel, politik, nesiller arası, etnik ve sosyo-ekonomik kökene sahip insanlardan oluştuğunu öncelikle kabul etmemiz gerekiyor. Sizin için normal ve kabul edilebilir olan bir giyim tarzı, muhtemelen iş görüşmesine gideceğiniz yerdeki yöneticileri rahatsız edici olabilir ve hoşnutsuzluk oluşabilir. Bu gibi durumlarda mülakat görüşmesine ne kadar iyi hazırlansanız da, en baştan 1-0 yenik başlarsınız görüşmeye.

İş Görüşmesine Giden Bir Kadın Ne Tür Kıyafet Giymeli?

Eğer bu konuda tereddütleriniz varsa, en azından eksi puan almamak adına bir kaç püf noktasına dikkat edebilirsiniz. Eğer iş yerine giderken ne giyeceğinize emin değilseniz, aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli detay, orada görüşme yapacağınız yöneticilere, mesleki becerilerinizi fark ettirmeye çalışmanızdır. Ve bu nedenle dış görünümünüzün istenmeyen sonuçlar doğurmasının önüne geçmek sizin elinizde.

Şık bir profesyonel iş kadını olarak algılanmak ve başkalarının yeteneklerinize odaklanmasını istiyorsanız, bu yazı dizisini okumaya devam edin.

Bir çok iş yerinde resmi kıyafet kuralları vardır. Görüşmeleriniz sırasında tam olarak bu kuralların neyle ilgili olduğunu sormaktan çekinmeyin. Emin olun bu kendinden emin sorunuz karşısında, patronunuz çok etkilenecek! 

İş görüşmesine giderken ne giyilir?

Uyumlu / uyarlanmış bir takım elbise (pantolon veya etek) veya klasik bir elbise giyin. Sektörünüze bağlı olarak desenler, dokular veya renklerle daha fazla moda geliştirmeye devam edebilirsiniz ancak bizim tavsiyemiz lacivert, siyah, gri gibi sağlam bir nötr renkle başlayın. Veya çikolata rengi alternatif olarak düşünülebilir.

 • Gösterişten uzak, basit, sade ve zarif mücevherler tercih edin.
 • Saçınızı temiz ve bakımlı hale getirin. Saç modeli yine sade olsun.
 • En önemlisi kendinizi güvende hissettiren kıyafetler giyin.
 • Takım elbisenizle iyi koordine eden ve temiz ve iyi muhafaza edilen şık profesyonel görünümlü ayakkabılar giyin.
 • Takım elbisenize çok uygun olan ve bastırılmış ve çok açık olmayan bir bluz giyin.
 • Ağır, rahatsız edici kokulardan kaçının, daha hafif kokuları tercih edin.
 • Doğal, hafif makyaj yapın, abartmayın.
 • Eğer vücudunuzda dövmeler ve diğer vücut delicileri varsa bunları gizleyin.
 • Küçük, profesyonel görünümlü bir çanta taşıyın. Büyük, kaba çanta yok!
 • Cilt tonunuzla aynı külotlu çorap tercih edin. Zıt ve farklı renk tonundaki çoraplardan kaçının.
  Bu yazın en güzel abiye elbiseleri

İş görüşmesine giderken ne giyilir?

İş görüşmesine giderken ne renk kıyafet giyilir?

İş Görüşmesinde “UZAK DURMANIZ GEREKENLER”

 • Takım elbise tarzında kıyafetten vazgeçme! Kendini satmaya çalışıyorsun, bu yüzden takım elbise şart!
 • Çok açık, modaya uygun bir kıyafet giymeyin; klasik ayrıntılar iş görüşmelerinde her zaman 1-0 öndedir.
 • Aşırı gösterişli veya modaya uygun takılar takmayın. Klasik dedik ya işte 🙂
 • Aşırı yüksek topuklu, açık ayakkabı, sandaletler, flip-floplar veya spor ayakkabıları giymeyin.
 • Ağır kokulu bakım ürünleri veya parfüm kullanmayın.
 • Çok kısa, sıkı oturan, keskin, düşük kesimli, kışkırtıcı veya askısız bir şey giymeyin.
 • Sütyen ve iç çamaşırı çizgilerini ortaya koymayın.
 • Süslü, parlak renkli veya balık çorapları giymeyin.
 • Aşırı modaya dayalı veya aşırı saç stili tercih etmeyin. Sade ve şık oluyoruz.
 • Sırt çantası taşımayın. En iyi çanta portföyünüzü tercih edin. Tercihen daha küçük boyutta olan çantaları tercih edin.

Şimdi İş görüşmesine giderken ne giyilir? sorusuna karşılık sık sorulan sorular ve cevaplarına geçelim. Soruların üzerine tıklayarak cevapları görebilirsiniz.

iş görüşmesine giderken babet giyilir mi?
Bu bir iş görüşmesi, arkadaşlarınızla kahve içmeye gitmiyorsunuz. Babet? Hala aynı soruyu soruyor musun?
İş görüşmesinde nasıl ayakkabı giyilir
Aşırı yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının. Bu hem yürüyüşünüzü bozar, düzgün yürümek için harcayacağınız eforu, kendine güvenen bir kadın imajı çizmek için kullanmak daha hoş olmaz mı? O yüzden tercih ettiğiniz takım elbisenin rengine uyumlu, kısa topuklu klasik bir ayakkabı tercih edin.
İş görüşmesinde çizme giyilir mi?
Klasik takım elbisenin altına çizme? Emin misin? Bu soruyu sormadın varsayıyorum. Ama kış aylarında, yağmur çamur içinde hava koşulları varsa, kısa bot modelleri takım elbiselerin altına uyum sağlayabilir. Ama bu tercih uzun çizme olmamalı. Anlaştık mı?
İş görüşmesinde kot giyilir mi?
Bu yazıyı okuyup da yazının en sonuna geldiğine emin misin? Direk sayfayı aşağı kaydırıp burayı okuyorsun sanırım!
İş görüşmesine giderken kırmızı giyilir mi?
Tarihler 14 Şubatı mı gösteriyor? Sevgililer gününü mü kutlayacaksın, yoksa iş görüşmesine mi gideceksin? Bence buna bir karar vermen gerekiyor. Tabi dişiliğini ön plana çıkartarak kariyer yapma hedefin varsa eğer, o zaman kırmızı elbise giyebilirsin tabi.
Yazın iş görüşmesinde ne giyilir?
Havaların sıcak, güllük gülistanlık olması, yaz mevsiminde olmanız, bir kot bir tişört giyip iş görüşmesine gitmenize geçerli bahane mi sence? Şimdi sakince sayfayı yukarıya doğru aydır ve bu uzun yazıyı tekrar, sindire sindire oku.

Son Sözler ve Tavsiyeler

Bu yazı dizisinde daha çok genel kurallar üzerinde durdum. İş hayatında bir çok farklı sektör, ve her sektörün kendine has özellikleri var. O yüzden bu yazının devamında, yeni bir yazı dizisi hazırlayarak, meslek dallarına göre ayrı ayrı ele alacağımız iş görüşmesinde ne giyilir? konu başlığını tekrar masaya yatıracağım. Örneğin bir banka, eğitim sektörü, çağrı merkezi, sekreterlik, memurluk, inşaat, turizm gibi bir çok iş sektörünü ayrı ayrı ele alarak, ne tarz kıyafet kombinleri yapmanız gerektiğini anlatacağım. Eğer mesleklere göre iş görüşmelerinde tercih edilmesi gereken kombinler konusunu kaçırmamak istiyorsanız, sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip ederek ilk olarak haberdar olabilirsiniz. Ya da Kadınca Şeyler sitesini sık kullanılanlara ekleyerek de, ara sıra uğrayıp yeni ne konular ele alınmış diye ziyaret etmek de bir diğer alternatif yöntem. Buna benzer konuları Kadın Modası kategorisinde ele aldığımızı da dipnot olarak belirttikten sonra, yapacağınız iş görüşmelerinde hepinize başarılar diliyorum.

  Pazartesiden Cumaya ofis şıklığı için kombinler

Aklınıza takılan soruları (mümkünse yukarıdaki soru cevap kısmında belirtilen soruların haricinde) aşağıdaki yorum alanına yazarak, burada aklıma gelmeyen konular hakkındaki tecrübelerimden faydalanabilirsiniz. Bol kariyerli, kazançlı günler dilerim.

İçim el vermedi gider ayak bir kaç başarılı örnek resim ekleyerek konuyu sonlandırıyorum.

Kadın mülakat görüşmelerinde beyaz ve siyah pantolon, etek kullanımı

Kadın mülakat görüşmelerinde beyaz ve siyah pantolon, etek kullanımı

Kadın pantolonlu klasik siyah ve gri takım elbise modelleri

Kadın pantolonlu klasik siyah ve gri takım elbise modelleri