İstenmeyen tüylerden kurtulmanın doğal yöntemleri

[mashshare]

İstenmeyen tüyler özellikle bir kadın için oldukça rahatsız edici ve sıkıntılı bir durumdur. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın doğal yöntemleri problemiyle ilgili her kadın bu konudan çoğunlukla şikâyet etmekte ve kurtulmanın yollarını aramaktadır. Her kadında ve her vücutta farklı cinste bulunan bu tüylerden kurtulmanın yolları ve tamamen bitirmenin yolları da mümkündür.

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın doğal yolları

Tıraş, Ağda, lazer epilasyon gibi istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkün olsa dahi uzun süreli bir sonuç alınmamaktadır. Tıraş edile tüyler daha sert ve çok çıkmaktadır. Bu durum oldukça rahatsız edicidir. Ağda ise oldukça yapışkan, zahmetli ve acılı bir olaydır. Belli miktarda tüyü azaltsa da sürekli tekrar edilmesi gerekmektedir. Tüyleri kökünden almış olmasına rağmen tüylerin tamamen azalması için uzun süreli kullanım gerekmektedir. Diğer bir yöntem olan lazer epilasyon, birçok çeşidi ile hizmete sunulmuş ve aynı zamanda evde yapmak isteyenler için makineleri çıkmıştır. Ancak lazer epilasyonun kendine göre zorlukları vardır. Tüyleri oldukça büyük oranda azaltmakta ancak tamamen bitirmemektedir. Lazer epilasyon için güvenilir, işinde iyi ve kaliteli bir yer seçilmeli ve başlanmalıdır. Bu süreç boyunca lazer epilasyon sonrası güneşe çıkarken dikkat edilmesi gerekmekte ve lazer yapılan bölgenin direk olarak güneşe maruz kalmaması gerekmektedir. Aynı zamanda bir miktar acısı da bulunmaktadır. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın doğal yöntemleri sayesinde evlerde her mutfakta bulunabilecek malzemeler ile doğal ve etkili yöntemler ile istediğiniz sonucu almak mümkün.

Doğal Yöntemler

İstenmeyen tüyler vücudun her bölgesinde bulunabilmekte ve bu durum kişiyi rahatsız edebilmektedir. Her bölge için ayrı işlem yapmak oldukça zahmetli ve yorucu bir iştir. Bu nedenle tüyleri tamamen bitirmeye yönelik yöntemler araştırılmıştır. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için doğal yöntem arayışında olanlar için istenmeyen tüyler için öneriler aşağıda verilmiştir.

Zerdeçal İle Tüylere Veda

zerdeçal ile istenmeyen tüylerden kurtulmak

zerdeçal ile istenmeyen tüylerden kurtulmak

Gerekli Malzemeler

 • Yarım yemek kaşığı kadar zerdeçal (Tüm yüze uygulanacak kadar)
 • Macun kıvamına gelmesini sağlayacak su veya süt

Uygulanışı: Toz haldeki zerdeçal su ya da süt ile macun kıvamına getirerek tüm yüze uygulayınız ve 15-20 dakika sonra ılık su ile temizleyiniz.

Leblebi Tozlu Maske

Gerekli Malzemeler:

 • 2 çorba kaşığı leblebi tozu
 • 1 çorba kaşığı süt kreması
 • 2 çay kaşığı kadar süt
 • 1 çay kaşığı kadar zerdeçal

Uygulanışı: Tüm malzemeler karıştırılarak hamur kıvamına getirilmeli ve dudak üstü bölgesine uygulanmalıdır. Maske kuruyana kadar bekledikten sonra banyo lifi kullanarak maskeyi çıkarabilirsiniz. Bu karışımı hafta da 2-3 defa yapabilirsiniz.

Tüm Bölgeler İçin Portakallı Kür

portakal ve zeytinyağı kürü ile tüylerden kurtulmak

portakal ve zeytinyağı kürü ile tüylerden kurtulmak

Gerekli Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 portakal kabuğu

Uygulanışı: Portakal kabuğu rondodan geçirilerek iyice küçük hale getirilmeli. Rondodan geçirilen portakal kabuğu zeytinyağı ile karıştırılarak ağda sonra kür için istenilen bölgeye kullanılmalıdır. Kür yaklaşık bir saat bekletildikten bölge ılık veya soğuk bir su ile temizlenmelidir. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın doğal yöntemleri arasında en etkili kürlerden biridir.

Şeker-Limon-Su Kürü

şeker limon ve su kürü ile istenmeyen tüylerden kurtulmak

şeker limon ve su kürü ile istenmeyen tüylerden kurtulmak

Gerekli Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı limon suyu
 • 2 çorba kaşığı şeker
 • 1 su bardağı su

Uygulanışı: Tüm malzemeler birbiri ile karıştırılarak, karışım istenmeyen tüylere uygulanmalıdır. Karışım 15-20 dakika bekletilerek ılık su ile temizlenmelidir.

Yumurta-Şeker-Nişasta üçlüsü

yumurta şeker nişasta kürü ile tüylerden kurtulmak

yumurta şeker nişasta kürü ile tüylerden kurtulmak

Gerekli Malzemeler

 • 1 yumurta beyazı
 • 1 çorba kaşığı şeker
 • Yarım yemek kaşığı kadar nişasta (mısır)

Uygulanışı: 

Bir nevi ev yapımı ağda gibi olsa da kullanımı ve yapımı oldukça kolaydır. Aynı zamanda normal ağdaya göre istenmeyen tüylerden kurtulmak için daha kısa sürede ve daha etkili bir yapısı vardır. Karışım tamamen pürüzsüz bir görünüm alana kadar karıştırılmalıdır. İstenmeyen tüylere sürülmeli ve kuruması beklenmelidir. Karışım kuruduktan sonra ince bir yapı haline gelmektedir. Karışım ağda yapar gibi çekilmelidir.