Kadınlarda saç dökülmesine karşı pratik çözümler

[mashshare]

Saçlar genetik sebeplerle döküldüğü gibi yaşam ve insanın fiziksel koşullarına göre de dökülebilmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi problemine karşı önlemler alınsa da zaman zaman önüne geçilemeyen saç dökülmeleri yaşanabilir. Özellikle stres ve mevsimsel değişikliklerin yaşandığı dönemlerde saçlar daha fazla ve artan oranlarda dökülmeye başlar. Demir eksiklikleri dışında tiroid hormonlarının bozulması da saçların dökülme nedenlerinden bazılarıdır. Saç dökülmesi önlenebilir mi sorusuna da elbette önlenebilir yanıtını vermekteyiz. peki temelde saç dökülmesini nasıl önleriz?

Evde saç bakımı yaparak saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz. Evde saç bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeden önce saç dökülmesinin takip edilmesi gerekir. Öncelikle saçlarını dökülmeye başladığını anlayan kişiler bunu kontrol etmelidir. Belirli bir dökülme sayısı normal karşılanabilir. Çünkü saç derisi kendisini yenileyerek dökülen saçın yenisini yerine koyabilir. Ancak dökülen saç sayısı daha da artıyorsa işte o zaman dikkat etmek ve önlem almak gerekir. Özellikle stresin çok olduğu dönemlerde saç dökülmesi daha da artacaktır. Demir eksikliği yanı sıra düzensiz beslenme ve uyku düzensizliği de buna etkendir. Bu nedenle öncelikle bunların üzerine giderek, stresin yarattığı etkiden kurtulunmalı, uyku düzeni sağlanmalı ve beslenme düzenine de gereken önem verilmelidir. Mevsimsel değişimlerde de saç dökülmesi artabilir. Ancak mevsimsel değişimler atlatılmasına rağmen saç dökülmesi aynı tempoda devam ediyorsa veya daha da artan şekilde saç telleriniz dökülüyorsa doktora giderek kontrol ettirmelisiniz. Mevsimsel değişimler ve sosyal hayatın gerektirdiği uyku ve besin düzensizliği 2-3 aydan fazla sürmemeli. Aksi halde doktorunuzun önereceği tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

SAÇLARINIZLA FAZLA OYNAMAYIN

bayanlarda saç dökülmesinin sebepleri

bayanlarda saç dökülmesinin sebepleri

Kadınlarda saç dökülmesine karşı alınacak tedbirlerden biri de saçlara fazla müdahale edilmemesi gerektiğidir. Fazlaca fön çekilmesi, saçlara sprey ve jölenin fazlaca kullanılması, saçların sık sık boyanması gibi müdahalelerin yapılması saçları dökecektir. Evde saç bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıtı bu aşamada daha fazla arayacaksınız. Evde saç bakımı için özel kürler ve karışımlar uygulanır. Bunun için hazırlana özel saç bakım maskelerinde neler kullanılır dersek, yumurta aklarından badem yağına, zeytinyağından diğer bitkisel karışımlara kadar birçok formül anlatabiliriz. Ayrıca kozmetik bakım ürünleri de hem saçın parlaklığı hem de daha güçlü olması yönünde alınabilecek, kullanılabilecek ürünlerdir. Saçların yıkanması ve kurulanması aşamasındaki saç dökülmelerini fazla önemsemeyin. Ancak bu aşamalardan sonra saç dökülmesi devam ediyorsa mutlaka tedavi yöntemleri denenmelidir. İyi beslenme ve düzenli uyumanın ne kadar etkili olduğunu da unutmayın.

Kadınlarda saç dökülmesi sorununun önüne geçin

kadınlarda saç dökülmesi tedavi

kadınlarda saç dökülmesi tedavi

Kafamızdaki saç derisinden çıkan bir saçın ömrünün 2-6 yıl arası olduğu bilinir. Bu süreyi tamamlayan saç dökülür ve yerine saç derisinden yenisi çıkar. Kadınlarda saç dökülmesi ancak ömrünü tamamlamamasına karşılık dökülen saçın yenisinin çıkması çok daha güç bir ihtimaldir. Bu nedenle sürekli dökülme hızı artan saçlar için dermatoloğa görünülerek tedbir alınması gerekir. özellikle PRP tedavileri ve saç metabolizması uygulamaları dökülmelere karşı kesin çözüm olacaktır. Ancak sizler de kendi kendinize evinizde uygulayacağınız saç dökülmelerini karşı maskelerle çözüm üretebilirsiniz. Saç için özel ve doğal karışımlar saçlarınızın hacimlenmesine yardımcı olurken saç derisini de daha güçlü kılacaktır. Bunun içinde saçınızın ve saç derinizin yapısını da iyi bilmelisiniz. Çünkü doğal olsa da bu saç maskeleri her saç derisine veya saç yapısına uygun değildir. Tüm bunlara rağmen saçlarınız dökülmeye devam ediyor ve önüne geçemiyorsanız artık saç ekimine başvurmanız gerekecektir. Saç ekimiyle de artık kesin bir çözüm bulur ve kalıcı şekilde ortadan kalkacak olan bir sorunun üstesinden gelmiş olursunuz.