Kepekten Kalıcı Olarak Kurtulmanın Doğal Saç Bakım Yöntemleri

[mashshare]

Özellikle siyah bir elbise giydiğinizde, saçlarınızdan omuzunuza dökülen rahatsız edici kepeklerden sıkıldınız mı? Kepekli kafa derisi ve kepek hissi kadınların hiç istemediği bir durum. Eğer bu yazıyı okuyorsanız, siz de bu saç kepeği belasından muzdarip bir kişisiniz. İşte size müjdeli bir haberimiz var! Mutfağınızda bulunan malzemeler ile, kepek probleminden doğal yollar ile kurtulabilirsiniz. Kimyasal ürünler ile saçlarınıza zarar vermeden, doğal yöntemler ile saçlarınızdaki kepeklerden kalıcı olarak kurtulmanın 38 adet etkili yöntemi ayrıntılı olarak gerekli malzeme listesi, hazırlanışı, uygulama şekli ve ipuçlarını sizler için bir araya getirdik.

Ancak, bu yöntemlere geçmeden önce, kepeğin kaynağına ve nedenlerine göz atalım.

Kepek, üzerinde Malassezia adı verilen bir mantar türü saç derisinde büyüdüğünde kepeklenmeye neden olur. Bu mantar, kafa derisinin dökülmesine yol açar. Temel olarak iki tane kepek türü vardır diyebiliriz. Bir tanesi kafa derisinin kuru olması nedeniyle oluşan kepek, diğeri ise saç derisinde aşırı yağ üretimi nedeniyle meydana gelen kepek türüdür. Kepek oluşumuna sebep olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Saçın, saç tipine uygun olmayan ve kalitesiz ürünler ile yıkanması.
 • Saçın seyrek periyotlar ile yıkanması.
 • Yanlış uygulanan diyet programları, yanlış beslenme.
 • Strese bağlı kepeklenme.
 • Parkinson hastalığı ve egzama gibi bazı rahatsızlıklar.

Kepek problemi, evde doğal yollar ile giderilebilecek bir problemdir. Sizlere, denenmiş ve olumlu sonuç veren, en etkili doğal kepek önleyici yöntemleri paylaşıyoruz.

Kepekten Doğal Olarak Nasıl Kurtulunur?

İşte doğal yollarla kepeklerden kurtulmanın en etkili yöntemleri:

Neem Yaprağı ve Zeytinyağı Kürü

Neem yaprakları (özellikle özleri), içeriğinde kepek tedavisinde kullanılabilecek mükemmel antifungal özelliklere sahiptir. Ayrıca antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptirler.

Gerekli Malzemeler:

 • Birkaç tane kuru neem yaprağı (Aktarlarda bulabilirsiniz)
 • 4 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Öncelikle kuru neem yapraklarını, toz haline getiriyoruz. Ardından zeytinyağı ve toz haline getirilmiş neem yapraklarını bir kapta karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı, saç derisine uygulayıp, yarım saat bekletiyoruz. Daha sonra şampuanla saçımızı yıkayabiliriz.

Alternatif Yöntem

Neem yaprağı ile kepeklerden kurtulmanın bir diğer alternatif uygulama yöntemi ise, neem yapraklarını yarım saat ocakta kaynattıktan sonra, ılıklaşana kadar bekleyip saç derisine uygulamaktır. Yine yarım saat bekledikten sonra saçımızı yıkayabiliriz.

Kabartma Tozu, Elma Sirkesi ve Limon Formülü

Gerekli Malzemeler:

 • 3 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • 3 çorba kaşığı kabartma tozu
 • Elma Sirkesi

Banyo yapmadan önce uygulayabileceğiniz bu formül için gerekli malzemeleri bir kapta karıştırdıktan sonra, kafa derisine masaj yaparak iyice uygulayın. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra, kafa deriniz kaşınmaya başlayacaktır. Kaşıntı başladıktan sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Aspirin

Aspirin, kafa derisinin pul pul dökülerek kepek problemi oluşan sorunların tedavisinde etkili olan salisilat isimli bir etken madde barındırır. Aspirin ile kepek probleminden nasıl kurtulabileceğimiz konusunda gerekli malzemeler, uygulanışı ve püf noktaları ise şu şekilde;

Gerekli malzemeler: 2 adet aspirin tablet

Hazırlanışı: Aspirinleri, toz haline gelene kadar dövüyoruz. Günlük kullandığınız saç şampuanınızdan bir kaba koyarak, aspirin tozlarını da ekliyor ve karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı, her zamanki saçınızı yıkar gibi yıkayıp, 3-5 dakika bekletiyoruz. Daha sonra ılık su ile duruluyoruz.

 Muz ve Elma Sirkesi

Muz, dolaşımı arttıran ve cildinizi sağlıklı tutan B vitamini açısından zengin mükemmel bir kaynaktır. Elma sirkesi ise, mikrop öldürücüdür ve kepek tedavisinde sık kullanılan mucizevi bir maddedir.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 adet orta boy muz
 • 2 bardak elma sirkesi

Hazırlanışı:

Muzu soyup dilimliyoruz ve bir kaba koyuyoruz. Üzerine sirkemizi de ekledikten sonra, macun kıvamına gelene kadar çırpıyoruz. Karışımı 30 dakika saçımızda beklettikten sonra yıkıyoruz.

Portakal Kabuğu

Portakal kabuğu, kafa derisinde kepek oluşumunu engelleyecek asidik özelliklere sahiptir. Portakal kabuğu ve limon suyu ile yapılan bu doğal kepek önleyici kür sayesinde, saçlarınızdaki istenmeyen kepek oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

 • Bir kaç parça kuru portakal kabuğu
 • 5 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı:

Portakal kabuklarını ve limon suyunu, mutfak robotu ile pürüzsüz bir kıvama gelene kadar çırpıyoruz. Karışımı kafa derisine iyice uyguladıktan sonra, 30 dakika boyunca bekletiyoruz ve yıkıyoruz. Bu kürü haftada 3 kere uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, kepek tedavisinde etkinliğini yapılan çalışmalarla desteklemiş ve kanıtlamıştır. Çay ağacı yağı, mükemmel anti enflamatuar özelliklere ve daha yüksek dermal nüfuz etme oranına sahiptir ve bu da kepek oluşumunu engellemek için en iyi yollardan biridir. Çay ağacı yağı Avustralya ağacından elde edilir ve anti fungal özellikleri ile bilinir. Yapılan bir araştırma ile, sadece 4 haftalık süre boyunca, çay ağacı yağı şampuanı kullanan katılımcıların saçlarındaki kepek oranı yüzde 41 oranında azalma görülmüştür. Çay ağacı yağı kepek oluşumunun engellenmesinde antiseptik olarak iş görüyor.

Gerekli Malzemeler:

 • Bir kaç damla çay ağacı yağı (aktarlarda bulunur)

Hazırlanışı:

Öncelikle herzaman kullandığınız şampuanınızdan bir miktar bardağa koyup, üzerine bir kaç damla çay ağacı yağı ekleyip karıştırıyoruz. Çay ağacı yağlı şampuanınızı kafa derinize masaj yaparak uyguladıktan sonra 5 dakika bekleyin. Bu karışımı, 1 hafta boyunca günde 1 kere olmak üzere kullanabilirsiniz. Kepeklerinizdeki azalışı ilk haftadan itibaren görebilirsiniz.

Sarimsak ve Bal

Sarımsak, saçlarda oluşan istenmeyen kepeklenmelere neden olan mikropları ortadan kaldıran mükemmel anti fungal içeriğine sahiptir. sarımsak ve bal ile yapılan bu karışım ile doğal yollar ile kepeklerinize veda edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

 • Bir kaç diş sarımsak
 • 1 çorba kaşığı bal

Sarımsakları iyice ezdikten sonra, bal ile karıştırıyoruz ve yumuşak bir macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Kafa derisine masaj yaparak uyguladıktan sonra, 15 dakika boyunca bekletiyoruz. Ve saçlarımızı yıkıyoruz.

Kına

Geçmiş tarihimizden günümüze kadar kına yaprağının önemi tartışılmaz. Kınanın kurutulmuş yaprakları, kepek de dahil olmak üzere bir çok saç probleminin tedavisinde tarih boyunca bütün medeniyetlerde yaygın olarak kullanılmıştır. Kına içerisinde bulunan tanik ve gallik asitler, kanola ve müsilat gibi aktif bileşenler, saç ve saç derisini koruyucu bir katman gibi davranarak saçtaki keratine bağlanma yeteneğine sahiptir. Kına bu özellikleri ile saçlardaki kepeklerden doğal olarak kurtulmanın mucizevi bir yoludur.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kına
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 çay kaşığı çay tozu

Bütün malzemeleri iyice karıştırıyoruz. Kafa derisine masaj yaparak bütün malzemeyi saç derisine yedirene kadar devam ediyoruz ve arından 5 dakika bekletiyoruz. Daha sonra günlük kullandığınız şampuan ile saçınızı yıkayabilirsiniz.

Kepeği Önlemek İçin İpuçları

Hayatınızın günlük rutinine ekleme yapacağınız bu ufak ama etkili ipuçları ile, saçlarınızda oluşan kepeklerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

1. Doğru Şampuan kullanın

Kepek önlemek için temiz bir saç derisi ve saç olması önemlidir. Harikalar yaratan birçok kepek oluşumuna karşı etkili şampuan vardır. saç derisinde oluşan ölü hücrelerin birikmesini önlemeniz gerekir ve bunu yapmanın en iyi yolu, saçınızı ve saç derinizi kusursuz bir şekilde temiz tutmaktır.

2. Saç fırçalama

Saçınızı yıkamadan hemen önce,  yağlanmış ve kepeklenmiş bir kafa derisini fırçalamak da kepekleri azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Yeterli Dinlenme

Düzenli ve rahat bir uyku, ve stresten olabildiğince uzak durmak, kepek oluşumuna etki edecek diğer önemli etkenlerdendir.

4. Seyahat ederken dikkat!

Seyahat ederken saçlarınızı her zaman koruyun. Saçlarınız sert ve kirli hava şartlarına maruz bırakmayarak, kepeklenme riskini azaltabilirsiniz.

5. Yüzme

Yüzme havuzlarında kullanılan klor, ne yazık ki saçlarda kepeklenmeye sebep olur. Bu yüzden havuzda ya bone kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

6. Güneş Işınları

Saçlarınızı sert güneş ışınlarına maruz bırakmayın; özellikle zararlı UVA ve UVB ışınları saçları kurutabilir ve bu da kepeklenmeye yol açar.

7. Kimyasallar

Piyasadaki çoğu ürün zararlı paraben, sülfat ve silikon içerdiğinden kepekleri kaldırmak için bitkisel ürünler kullandığınızdan emin olun. ZPT ve Pro-V Kompleksi içerek ürünlere dikkat edin. Bunlar kepeği büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

Unutulmaması Gereken Diğer Noktalar

 • Saç fırçalarınızı kesinlikle başkalarıyla paylaşmayın. Onları düzenli olarak temizleyin ve düzgün ve temiz bir yerde saklayın.
 • Hijyenik olmayan yaşam koşulları, hormonal dengesizlikler ve tarak paylaşımı gibi faktörler de kepek oluşturabilir.
 • Saçınızda kepek oluşumuna dair ilk belirtileri görürseniz hemen kepeklere karşı etkili şampuan ve saç kremi kullanın. Size en uygun olanı görmek için farklı şampuanları deneyerek uygun ürünü deneyerek bulun. 
 • Ayrıca saçlarınızı kurutmak için genelde bir saç kurutma makinesi kullanıyorsanız, bunu düşük bir ayarla gerçekleştirdiğinizden emin olun. Doğrudan saçlı derinize fazla miktarda ısı uygulaması saç köklerine zarar verebilir.