Kuru Ciltler İçin En Etkili 10 Doğal Yüz Maskesi Tarifi

[mashshare]

Kuru cilt yapısına sahip kadınlar için, cilt dokusunu iyileştirmek çok önemlidir. Ciltte pul pul dökülmeler, olduğundan daha yaşlı bir cilt görünümü gibi istenmeyen cilt sorunlarına sebep olan kuru ciltleri, sizler için hazırladığımız en etkili doğal yüz maskesi tarifleri ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Kuru ciltler için doğal yüz maskesi tariflerimiz, tam 16 adet birbirinden etkili ve doğal karışımlardan elde edilmektedir. evde kendi imkanlarınız ile rahatlıkla hazırlayıp uygulayabileceğiniz doğal yüz bakım kürlerini, kuru cilt problemlerine karşı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

En etkili doğal ev yapımı yüz maskesi tarifleri ile, yumuşak ve canlı bir cilde kavuşmanın zamanı geldi! İşte kuru ciltlere özel 16 adet ev yapımı doğal yüz maskesi tarifi.

Salatalık Yüz maskesi

Özellikle kuru cilt tipine sahip kadınların kaşıntı şikayetlerine karşı birebir etkili olan salatalık, nemlendirici etkisiyle de mükemmel bir doğal yüz maskesidir.

Gerekli Malzemeler

 • 1/2 (yarım) orta boy salatalık
 • 1 çorba kaşığı şeker

Hazırlanışı:

Önce orta boy salatalığın yarısını, kabuğunu soyduktan sonra püre haline gelene kadar çırpıyoruz. Daha sonra 1 çorba kaşığı kadar şekeri de ilave edip karıştırmaya devam ediyoruz. Elde ettiğimiz karışımı buzdolabına koyarak, soğumasını bekliyoruz. Buzdolabında soğuttuğumuz salatalık şeker karışımını, yüzümüze uyguladıktan sonra 15 dakika bekletiyoruz ve bol soğuk su ile yıkıyoruz. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Sandal Ağacı Tozu Yüz Maskesi

Kuru cilt tipine sahip kadınların mutlaka kullanması gereken bir bitki olan sandal ağacı tozu, ciltteki lekelerin tedavisi için ve tahriş olmuş cildi nemlendirme konusunda mükemmel özellikler sahiptir. ve ciltteki lekelenmenin tedavisi için mükemmeldir.

Gerekli Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı sandal ağacı tozu
 • 1/2 (yarım) çay kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 çorba kaşığı gül suyu

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri bir kapta iyice karıştırdıktan sonra, yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra bol su ile yıkayın. Haftada 3 kere kullanabileceğiniz sandal ağacı yüz maskesinin etkisini görünce gözlerinize inanamayacaksınız.

Yumurta Sarısı Yüz Maskesi

Yumurtanın sarısı ve beyazı birbirine göre cilde ters etki eden 2 farklı maddedir. Yumurtanın beyazı yağlı ciltler için, cildin yağlanmasını engelleyen etken maddeler içerir. Yumurtanın sarısı ise, kuru cildi nemlendiren ve besleyen etken maddelerle doludur. Biz de yumurtanın sarısını kullanarak hazırlayacağımız yüz maskesi ile, kuru cildimizi doğal yollarla nemlendirip besleyeceğiz. Yumurtanın sarısı ile birlikte maskemize bal da ekleyeceğiz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 adet yumurtanın sarısı
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı:

Yumurtanın sarısını beyazından iyice ayırdıktan sonra, sarısını bir kaba koyup, 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırıyoruz. Hazırladığımız yüz maskesini uyguladıktan sonra, 15 dakika boyunca bekletiyoruz ve yüzümüzde kurumasını sağlıyoruz. Daha sonra bol su ile yüzümüzü yıkıyoruz. Haftada 2 kere uygulayabileceğiniz bu yüz maskesinin etkilerini görünce çok şaşıracaksınız!

Muz Maskesi

Muz, lezzetli bir meyve olmasının yanında ayrıca içeriği bakımından cildi nemlendirici, kırışıklık önleyici ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahip bir meyvedir. Bal ve zeytinyağı ile birlikte hazırlanan muz yüz maskesi, cildinizi derinlemesine nemlendirir ve besler.

Gerekli Malzemeler

 • 1/2 (yarım) orta boy muz
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Yukarıdaki malzemelerin hepsini, pürüzsüz bir macun kıvamına gelene kadar çırpıyoruz. Yüzünüzün her yerine uyguladıktan sonra, 15 dakika bekletip bol su ile yıkıyoruz. Alternatif olarak bu karışıma bir kaç damla E vitamini yağı ve badem yağı da ekleyebilirsiniz. Haftada 1 kere uygulayabileceğiniz bu yüz maskesi, kuru cildinizin nasıl toparlandığını görmeniz için mucizevi bir etki gösterecektir.

Karpuz Yüz Maskesi

Bu lezzetli meyvenin, özellikle oksidatif stres yüzünden hasar görmüş cilter için muazzam bir etkisi olduğunu söylemek isteriz. Karpuz suyunun, kuru cildin onarılmasındaki etkisini, bal ile birleştirerek sağlanan nemin ciltte kalmasını sağlayarak çok etkili bir yüz maskesi elde edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı karpuz suyu
 • 1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı:

Karpuz suyu ve balı bir kapta iyice karıştırdıktan sonra, yüzümüzün heryerine uyguluyoruz. 20 dakika boyunca yüzümüzde beklettiğimiz maskeyi, bol su ile yıkıyoruz. Haftada 3 kere uygulayabileceğiniz karpuz yüz maskesi ile rutin yüz bakımınızı doğal yollardan yapabilirsiniz.

Gül Yaprağı Maskesi

Gül yaprakları, cilt toniği olarak etken maddeler içerir ve cilt yüzeyinin hemen altında yer alan kılcal damarları sıkılaştırma konusunda etkilidir. Kuru cilde sahip kişiler için, harika bir maskedir. Yulaf da çok başarılı bir cilt nemlendiricidir. Yulaf ve gül yaprakları kullanılarak hazırlayacağımız yüz maskesinin detaylarına geçelim.

Gerekli Malzemeler

 • 1 adet orta boy kırmızı gülün yaprakları
 • 1 çay kaşığı yulaf
 • Su

Hazırlanışı:

Gül yapraklarını önce iyice ezmemiz gerekiyor. Orta yoğunlukta bir macun kıvamına getirmek için, yulafları su içerisinde bekletiyoruz ve ezdiğimiz gül yapraklarını da katarak iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız doğal yüz maskesini uyguladıktan sonra 15 dakika yüzümüzde bekletiyoruz ve ardından  bol soğuk su ile yıkıyoruz. Daha fazla etki elde etmek için, gül suyuna pamuk batırıp yüzümüzü siliyoruz. Haftada 1 kez uygulayabileceğiniz gül maskesi ile, kuru cildinize elveda diyebilirsiniz.

Portakal Suyu Maskesi

Portakal suyu, cildiniz üzerinde adeta bir toner gibi davranır ve cildin pH değerini dengeleme konusunda çok başarılıdır. Bu özellikleri ile portakal suyu yüz maskesi, cildin sağlıklı bir şekilde yağ üretimi yapmasını sağlar. Serbest radikal hasarlarını düzeltmede ve ciltte kollajen üretiminin artırılmasında yardımcı olan C vitamini bakımından zengin olduğundan, kuru ciltlerin onarılmasında ve kırışıklıkların azalmasında çok etkilidir. Bu maskenin karışımına yulaf ezmesi de ekleyerek, kuru ciltlerin en büyük ihtiyacı olan doğal nemlendirici özelliği, harika bir yüz maskesi hazırlamamız için gereklidir.

Gerekli Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı portakal suyu
 • Yarım yemek kaşığı yulaf ezmesi

Hazırlanışı:

Yulaf ezmesi ve portakal suyunu bir kapta iyice homojen bir hale gelene kadar karıştırıyoruz. 15 dakika boyunca yüzümüzde beklettiğimiz doğal cilt maskesini, bol soğuk su ile yıkıyoruz.

Pirinç Unu Maskesi

Pirinç unu, kuru ciltlerin en büyük sorunu olan ölü hücrelerin temizlenmesinde ve dolayısı ile pul pul dökülen cildinizin bakımını yapmada çok etkilidir. ayrıca pirinç unu, cildinizin sıkılaşmasında da etkilidir.

Gerekli Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı pirinç unu
 • 1 çorba kaşığı yulaf ezmesi
 • 2 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı:

Pirinç unu, bal ve yulaf ezmesini bir kapta iyice karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz yüz maskesi karışımını yüzümüzün her yerine uyguladıktan sonra 20 dakika bekletiyoruz. Ardından bol soğuk su ile yıkıyoruz. Cildinizin ne kadar kuru olduğuna bağlı olarak haftada 1 ya da 2 kere uygulayabilirsiniz.

Kakao Yüz Maskesi

Kakao, antioksidan özelliği ile harika bir cilt temizleme özelliğine sahiptir. Kuru ciltler üzerinde cildi ferahlatan, canlandıran ve doğal bir parlaklık veren etkisi ile cildinizdeki değişikliği görünce çok şaşıracaksınız. Hindistan cevizi sütü de ilave ederek cildin doğal olarak nemlenmesini sağlayacak bir yüz maskesi hazırlayacağız.

Gerekli Malzemeler

 • Yarım çorba kaşığı kakao tozu
 • Yarım çorba kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı yulaf ezmesi
 • 2 çay kaşığı hindistan cevizi sütü

Hazırlanışı:

Pürüzsüz bir macun kıvamına gelene kadar bütün malzemeleri karıştırıyoruz. Yüzümüzün her yerine uyguladığımız doğal yüz maskesini, 15 dakika yüzümüzde beklettikten sonra, bol su ile yıkıyoruz. Haftada 1 kere uygulayabileceğiniz bu kuru ciltler için bire bir doğal yüz maskesi ile, hedefinize ulaşmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

Soğan Yüz Maskesi

Özellikle sıcak yaz aylarında kuru ciltler için mükemmel etkisi olan soğan maskesi, cildi rahatlatır, ölü ve kurumuş cilt hücrelerini ortadan kaldırır, aynı zamanda cildi nemlendirici etkisi de vardır. O çok istediğiniz, özlemini duyduğunuzu sıkı ve bakımlı bir cilt için etkili bir yüz maskesidir.

Gerekli Malzemeler

 • 2 çay kaşığı soğan suyu
 • 1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri, herzaman olduğu gibi iyice karıştırıyoruz. 10 dakika boyunca yüzümüzde beklettiğimiz karışımı, bol su ile yıkıyoruz. Bu maskeyi, haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Doğanın bize sunduğu bir çok bileşen ile doğal cilt bakımınızı, kuru ciltlere özel yüz maskesi tariflerini sizlerle paylaştık. Yüzünüze uygulamadan önce, eğer malzeme listesinde yer alan maddelerin herhangi birine alerjiniz varsa, o yüz maskesini kullanmayınız. Alerjinizin olmadığı maddeler içerek yüz maskelerini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bu birbirinden etkili kuru ciltler için doğal yüz maskelerini kullanarak edindiğiniz deneyimleri, aşağıdaki yorum alanına yazarak bizimle paylaşmak ister misiniz? Ayrıca bu listede yer almayan ve kendinizin kullanıp fayda gördüğü tarifleri de paylaşmanızı bekliyoruz.