Püsküllü Küpe Yapımı ve Malzemeleri

[mashshare]

Kombinlerin en iyi tamamlayıcı aksesuarı küpeler için yeni trend püsküllü küpeler. Takı ve aksesuar mağazalarında oldukça pahalı fiyatlara satılan püsküllü küpeleri, kendi evinizde, kendi zevkinize göre, sadece size özel olarak yapmaya ne dersiniz? Üstelik oldukça kolay bir şekilde, adım adım püsküllü küpe yapımı rehberimizi okuyarak kendi püsküllü küpelerinizi yapabilirsiniz. Evde püsküllü küpe nasıl yapılır? bütün detaylar bu yazı dizimizde.

Püsküllü Küpe Yapımı ve Malzemeler

Gerekli Malzemeler

  1. Pembe, kırmızı ve mavi (ya da hangi renk istiyorsanız) minik boncuklar
  2. Boncuk iğnesi
  3. El dikiş iğnesi
  4. Dikiş ipliği
  5. Koyu mavi nakış ipliği
  6. Koyu mavi dikiş ipliği
  7. Kordon uçları
  8. Sıkma pensesi (veya düz burun pense)
  9. Klipsli küpeler 

Püsküllü küpe malzemeleri

Püsküllü küpe malzemeleri

Eğer malzemelerimizi temin ettiysek, şimdi püsküllü küpe yapımına geçelim. Adım adım resimlerle yapılış rehberimize başlıyoruz.

Aşama – 1

Açık renkli pamuk ipliğin uzunluğunu, püskülünüzün olmasını istediğiniz uzunluğundan üç katı kadar uzunlukta kesin. Bir pembe boncuk alın ve ipliğin bir ucuna geçirin. Eğer elinizle geçirmeyi beceremediyseniz, gerekirse bunu yapmak için bir iğne kullanabilirsiniz.

Püsküllü küpe için boncuk malzemesi

Püsküllü küpe için boncuk malzemesi

Boncuğu ipten geçirme işlemi

Boncuğu ipten geçirme işlemi

Aşama – 2

Elinizdeki boncuğu, ipliğin tam ortasına kadar kaydırın ve ipin her iki ucunu bir araya getirin. Bu birleşim, püsküllü küpemizin sap kısmı için bir tıkaç görevi üstlenecektir. Aşağıdaki resimleri inceleyerek adım adım devam ediyoruz.

Boncuklu ipi ortalama işlemi

Boncuklu ipi ortalama işlemi

Aşama – 3

Boncuk iğnesini kullanarak, ipin iki ucunu birbirine geçirin. Bu aşamadan sonra boncuklarımızı ipten daha rahat geçirmek için iğneyi kullanacağız. İğne ucundan boncuklarımızı rahatça geçirebileceğiz.

İğneyi ipten geçirme işlemi

İğneyi ipten geçirme işlemi

Aşama – 4

Artık iğne yardımıyla boncuklarımızı renk zevkimize göre önce pembe, sonra kırmızı ve mavi olmak üzere iğnenin ucuna geçirip ipliğe doğru kaydırıyoruz.

Boncukları iğne ile ipliğe geçirme

Boncukları iğne ile ipliğe geçirme

Boncukları ipe dizme

Boncukları ipe dizme

Önemli püf noktası: Renkler arasında geçiş yaparken, güzel bir renk geçişi için direkt diğer renge geçmiyoruz. Bir sonraki renge geçmeden önce, mevcut renkten bir kaç tane aralarına koyarak, güzel bir renk geçişi sağlıyoruz.

Yani renk geçişimiz, aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi olmalı.

Boncuk renk geçişi

Boncuk renk geçişi

Aşama – 5

Unutmayın! Her tel üzerine aynı sayıda boncuk geçireceksiniz. Yoksa püsküllü küpeniz orantısız olacaktır ve kötü görünecektir. Tam boncuk sayısını belirleyip, ona göre devam ediyoruz. Ben örnekteki uygulamada boncukları saymadım, o yüzden sizlere net boncuk sayısını veremiyorum ancak göz kararı benzer uzunluklara ulaştığınız kadar boncuk ekleyip, sayısını belirleyip diğer renk geçişlerinde aynı sayıda boncuk kullanmanız gerekir.

 

Aşama – 6

Boncukların iplikteki sıralaması ve uzunluğuundan emin olduğunuzda, mavi boncukların sonuna kadar oturana kadar bir kıvrım parçasını ipliğinizin sonuna kadar geçirin.

Boncuk ipliğinin kıvrımını ayarlama

Püsküllü küpe malzemelerimiz arasında yer alan sıkma pensesi veya düz burun pense yardımıyla, kıvrımları boncuklarımızın yanında yer alan dişlilerin üzerine doğru iyice sıkıyoruz. Bu sıkma işleminin amacı, boncuklarımızın, ipin ucundan düşmesini engellemektir.

Boncukları iğneye geçirip sıkma işlemi

Boncukları iğneye geçirip sıkma işlemi

Aşama – 7

Buraya kadar anlattıklarımızı doğru bir şekilde yaptıysanız tebrikler! Püsküllü küpe yapımının ilk ayağını bitirmiş bulunmaktayız. Buraya kadar anlatılanlar, küpemizin 1 adet püskülünü yapmak içindi.

Aynı işlemleri, küpemizde kaç tane püskül olmasını istiyorsak o kadar tekrar ediyoruz. Biz bu uygulamada 20 adet püskül kullandık ve en ideal püskül sayısı bizce 20 adet.

Boncuk püskülleri

Boncuk püskülleri

Aşama – 8

Hazırladığımız 20 adet püskülü, 4 ya da 5’li gruplar halinde ayırıyoruz. Ayırdığımız her gruba ait püskül ipliklerine de düğüm atıp birleştiriyoruz. Düğüm kısmının üzerindeki fazlalıkların kötü görüntüsü hakkında endişelenmenize gerek yok, çünkü bunun sebebini yazının devamında açıklayacağız.

Püskülleri gruplandırıp bağlama

Püskülleri gruplandırıp bağlama

Küpe kordon ucu

Püsküllü küpe malzemeleri listesinde yer alan kordon ucu malzememizi alıyoruz ve gruplara ayırdığımız püskül uçlarını, kordonun boşluk kısmında topluyoruz. Püsküllerin iplik uçları çıkmasın diye, pense ile kordon boşluğunun her iki yanından iyice sıkıştırıyoruz.

Boncukları kordona bağlama işlemi

Aşama – 9

Koyu mavi renkteki ipimizi, boyu 2 ile 3 metre civarında bir uzunlukta kesiyoruz ve bir iğne alıp deliğinden geçiriyoruz. Püskülümüzü sarmak için, ipliğe yeterli miktarda mavi boncuk takmaya başlıyoruz.

Püskül sarma işlemi

Püsküllerin boyunu, sararak sık sık deneyerek ayarlayın. Eğer kısa gelirse boncuk ekleyin, uzun gelirse boncuk çıkartarak ideal sarma uzunluğunu ayarlayın.

Boncuklu püsküllü küpe yapımı

Deneyerek en ideal boncuk sayısına ulaştığınızda, iğnemizi alıyoruz ve boncuklara ikinci defa bağlıyoruz.

Püf Noktası: Boncukları bir daire haline getirmek için ipliğin her iki ucunu tutup, çok dikkatli bir biçimde çekiyoruz ve kaymasını engellemek için bir düğüm atıyoruz.

Boncukları daire şeklinde düğümleme işlemi

Adım adım püsküllü küpe yapımı aşamalarında sona doğru yaklaşıyoruz. Evde kendi imkanlarınızla kolayca püsküllü boncuklu küpe yapımı için şimdi boncuklarımızı, bir önceki adımda oluşturduğumuz daire şeklindeki kordonumuzun üzerinde dikmeye başlayacağız.

Bu işlem biraz karışık ve zor gelmiş olabilir, ancak bu tekniği uygulamak aslında çok kolay. Sadece üşenmeyip denemeniz gerekiyor. Sonuca ulaşıp püsküllü küpelerinizi elinize aldığınızda, ortaya çıkan sanat eserini görmeğe emi olun değiyor bu kadar emek.

Boncuk halkasını dikme işlemi

Mavi boncuk halkasını dikiyoruz

Buraya kadar başarıyla geldiysek eğer bravo size! Artık işimiz oldukça kolay. İğnemizi alıp ilk boncuğa geri sokuyoruz. İğnemizi halka üzerindeki ilk boncuktan başlayıp, halkanın en sonuna kadar çekiyoruz. Son olarak tekrar tekli boncuktan geçiriyoruz. Yani toparlayacak olursak bu işlem sonucunda büyük bir halka oluşturmuş oluyoruz.

Halkayı çekme işlemi

Aşağıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi, sıkıca çekiyoruz. Şimdi iğnemizi alıp, ilk boncuktan sonra gelen 2 boncuktan geçiriyoruz.
Önce düğümden gelen ikinci boncuk ve sonra tekrar ilk boncuk. Yani iğnemizi önce düğümden önce gelen ikinci boncuk ve sonra tekrar ilk boncuktan geçiriyoruz. Kesinlikle zor değil, aşağıdaki 2 fotoğrafı inceleyin, gerçekten yapabilirsiniz.

Püsküllü küpe halka oluşturma

Şimdi iğnemizi alıp tekrar altta kalan iki adet mavi boncuktan geçiriyoruz.

Küpe yapımı aşamaları

Buraya kadar gelebilenler olarak kendimizle gurur duyabiliriz bayanlar. Şimdi bir önceki aşamada yaptığımız halkanın etrafına uyguladığımız dikme işlemini tekrarlıyoruz. Yani iğneye bir boncuk geçirip, iplik geçiriyoruz ve sonrasında orijinal halkada olduğu gibi iki boncukla ve yeni oluşan sıradaki son 2 boncukla geçirip çekiyoruz.

 

Bu aşamaya kadar başarıyla geldiysek eğer, bir yorgunluk kahvesi yapıp dinlenebiliriz bayanlar. Çünkü bu kahveyi hakettik bence 🙂 Kahvemizi yuudumlayıp, işimiz bitene fincanımızı ters sevirip soğumaya bırakalım. Küpemiz bittiği zaman fal bakma seansına geçeriz 🙂

Eğer işlemleri doğru yaptıysak, boncuklarımızın tamamı düzgün bir sıra ile dizilmiş olması gerekiyor. Tıpkı aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi.

 

Hazırladığımız püsküllerin, ipler üzerinde düzgün ve nizami bir şekilde durması için, çan şeklinde bir şey oluşturmamız gerekiyor. Peki nedir bu çan şekli? Çan şekli sistemi, boncuklar arasında eşit bir dağılım görüntüsünü sağlamak amacıyla, her kademede bir sonraki boncuk sayısını azalatarak işleme devam etme sistemidir.

İlk bir kaç sırayı yaptıktan sonra, adeta bir koni şeklini andıran bir şeklin oluşması için, her kademede boncuk sayısını azaltarak gidiyoruz. Bu işlemi yapmak gerçekten püsküllü küpemiz bittiği zaman çıkan şaheserimizin muazzam görüntüde olması için gerekli.

İşlemi şu şekilde gerçekleştiriyoruz: Üçüncü sıradan başlayarak, 19 boncukta dikiyoruz, halkadaki bir sonraki boncuğa bu sefer dikiş atmayacağız ve bir sonraki boncuğa geçiş yapacağız. Eğer aşağıdaki fotoğrafı incelerseniz, ne demek istediğimiz anlayacağınızdan hiç şüphem yok.

Boncuk azalarak gitme işlemi

 

Püsküllü küpe yapımı için boncuk azalmaya devam ederek ilerliyoruz.

Sonraki üç sıra için her 20 inci boncuk (3-6. Satırlar)

Önümüzdeki üç sıra için her 10’uncu boncuk (satır 7-9)

Sonraki iki sıra için her 3. boncuk (10-11. Satırlar)

Koni şekline gelen boncuk halkalarının üst kısmında bobble yapmak için, indeki bir kaç tane satırıda yer alan boncuk sayısını arttırmamız gerekiyor. Azaltarak giderken artık el becerimiz de gelişti ve alıştı. Şimdi arttırarak gideceğiz.

 

Bu işlemi yapmak için;

Boncuğumuzu yine her aşamada olduğu gibi iğnemize geçiriyoruz, ancak dikkat etmemiz gereken nokta tam olarak burası. İğnemizi, halkada yer alan bir sonraki mavi boncuktan geçirmiyoruz ve geri getiriyoruz. İğnemizi halkaya eklediğimiz son boncuğun altında duran boncuktan geçiriyoruz ki, istediğimiz sonuca ulaşabilelim. Lütfen aşağıdaki fotoğrafı inceleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

 

Artık bu işleme ellerimiz alıştığına göre, hiç bozmadan devam ediyoruz. İğneyi alarak ve üst satırdaki son 2 boncuğa geçiriyoruz. Daha sonra iğne ucuna başka bir boncuk daha takıyoruz ve döngü içerisindeki bir sonraki boncuk olanı (ve bütün işlemlerde bir sonraki boncuğu seçeceğiz) seçip geçiriyoruz. Eğer işlemi doğru yaptıysak, en alt bölümde 2 boncuk için 3 tane boncukla sonuç almamız gerekiyor. Tıpkı aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi bir sonuç aldıysanız, artık ters çevirip soğumaya bıraktığımız kahve fincanımızı alıp, bir fal bakma molası verebiliriz bence 🙂

 

Bir güzel kahve falımıza bakıp, biraz kafa dağıttıktan sonra püsküllü küpe yapımı işlemlerine geri dönebiliriz artık. Çok az kaldı ve sonuçta ortaya nasıl şık bir sanat eseri çıktığını görünce kendinizle gurur duyacaksınız. Bu arada buna benzer evde yapabileceğiniz birbirinden güzel el işi uygulamaları için Kendin Yap kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Dipnot: Eğer azaltarak gitme ve arttırarak gitme işleminizde, boncuklar arasıdna bir dengesizlik varsa endişelenmeyin. Panik yapacak bir durum yok, sıraya devam ettikçe boncukların yerlerine düzgünce oturduklarını göreceksiniz.

Püskülümüzün üst kısmında bir bobble yapmak için, lütfen aşağıdaki madde madde hazırladığımız işlemleri sırasıyla ve dikkatlice yapın. Her sıradaki boncuk sayısını arttırmanız ve daha sonra da azaltmanız gerektiğini unutmayın!

İşlemi bitirmek için, son halkanın ortasına doğru tek bir tane mavi boncuk daha takıyoruz ve artık deliği kapatıyoruz. Bu son taktığımız boncuğu sabit ve sağlam tutunması için de, son halkadaki ikinci sırada yer alan boncuğa dikiyoruz ki sağlam olsun.

 

Ve en zevkli kısım, hepsini bir araya getirme işlemi

Artık mutlu sonra doğru geldik. Emeklerimizin karşılığını alma vaktinden önceki en zevkli kısım tam da burası işte. Şimdiye kadar hazırladığımız parçaları bir puzzle gibi bir araya getireceğiz. Nakış ipimizi alıyoruz ve yaklaşık 10 santim uzunluğunda bir parça kesiyoruz. Kestiğimiz nakış ipinin bir ucunu, boncuklu püskülümüzden geçiriyoruz.

İki ucu bir araya getiriyoruz ve dikiş iğnesinn deliğinden geçiriyoruz.

Küpemizin görüntüsü yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlarken, artık son rötuşları yapıyoruz. İğnemizi, başlığın ortasından geçirerek 3 sıra aşağıya doğru, bobble yanından dışarıya gelecek biçimde itiyoruz. Aşağıdaki fotoğrafları inceleyince, ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Ortaya çıkan püsküllerimizi, kapak kısmına tam olarak boşluk kalmadan sığdırana kadar iğne ve ipliği kendimize doğru çekiyoruz.

Sonuç almaya başladıkça, önceki aşamalarımızda verdiğimiz emeklerimiz için değdiğini anlıyoruz değil mi bayanlar? İğne ve ipliği kullanarak püskülümüzü küpemize iyice sağlam bir şekilde dikiyoruz. Attığımız dikişin, püskülün ağırlığını ve büyüklüğünü taşıyabilecek kadar sağlam olmasına özen gösterelim. Bunun için ipliği bir kaç kere küpeye sararak dikmekte fayda var.

Harika! Artık püsküllü bir küpeye sahipsin!

Ancak 2 tane kulağımız olduğu için, bütün bu işlemleri bir kere daha tekrarlamamız gerekiyor 🙂 İkincisini yapmak için bütün bu püsküllü küpe yapımı aşamalarını tekrar ederek küpemizin ikinci çiftini yapıyoruz. Ve sonuç;

Püsküllü Küpe Yapımı Resimli

Bu el emeği göz nuru püsküllü küpeleri, zevkinize göre istediğiniz renk boncukla ve istediğiniz uzunlukta yapabilirsiniz. Bu örnekteki uygulamada küpeler biraz daha büyük boyda, (aşağıdaki fotoğrafta kulakta nasıl görüntüğüne bakabilirsiniz) bu yüzden biraz ağır oldu. Siz püskül boyunu daha kısaltarak ve daha az tel kullanarak hem daha hafif hem de daha küçük küpeler yapabilirsiniz. Sonuç itibari ile, uygulayacağınız adımlar bu hazırladığmıız rehberdeki adımlarla aynı olacaktır.

püsküllü küpe yapımı

püsküllü küpe yapımı

 

Eğer sizin de evde keni imkanlarınız ile yaptığınız el işi örnekleriniz varsa, Misafir Yazarlık sayfasındaki kurallara uyarak, binlerce Kadınca Şeyler takipçisi ile çalışmalarınızı paylaşabilirsiniz. Yazılarınızda, isteğe bağlı olarak isminiz, fotoğrafınız, sosyal medya hesaplarınız yer alabilir.