Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin 25 Etkili Evde Doğal Yöntemler

Omuzlarınız, sırtınız, kollarınız ya da yüzünüzde oluşan kırmızı, kahverengi, siyah lekelerden kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz 25 etkili yöntemi anlattığımız bu yazı dizisini mutlaka inceleyiniz. Bu sinir bozucu lekeler, cildimizin renginden sorumlu pigment olan melanin aşırı derecede salgılanmasına bağlı olarak cildimizde ortaya çıkarlar. Bu lekeler büyüklük ve renk bakımından kişiye göre farklı olsalar da, hepsinin ortak noktası evde doğal yöntemlerle giderilebileceğidir. 

Cildimizde oluşan siyah lekeleri makyajla kapatmaya çalışmak yerine, tamamen doğal ve etkili 25 farklı yolla kurtulabiliriz. Bu makalede bahsedeceğimiz karışımlar, koyu lekeleri giderecek, cildinizi besleyecek ve gelecekte tekrardan herhangi bir iz oluşmasını önleyecektir.

Makale İçeriği

 • Siyah lekelerin nedenleri nelerdir?  Neden olur?
 • Siyah lekelerin türleri.
 • Siyah noktalar nasıl gider? Anında nasıl geçer?
 • Cilt lekelerini gidermek için maske tarifleri
 • Siyah noktalardan hızlı kurtulmak için en etkili 25 doğal ev tedavisi

Siyah cilt lekelerinin sebebi nedir?

Aşırı Güneşe Maruz Kalma: Yeterli miktarda güneş kremi kullanmadan güneşe çok fazla zaman maruz kalmak, cildinizin melanin üretimini hızlandırabilir. Vücudumuzun güneş ışınlarına karşı verdiği bu tepki, zararlı ultraviyole ışınlarından korumak içindir ve bu da ciltte siyah noktaların oluşmasına sebep olur.

Hormonal Değişiklikler: Hamileyken, doğum kontrol hapları kullanıldığında ya da menopoz dönemindeyken vücudun estrojen ve progesteron üretiminde oluşabilecek düzensizlikler, aynı zamanda düzensiz melanin üretimine neden olabilir. Bu da lekelerde melanin salgısını aktive eder, bu da ciltte siyah lekelere neden olur.

Epilasyon Uygulamaları: Cımbız ya da diğer epilasyon yöntemleri ile alınan vücut kılları, kullanılan yöntemle doğru orantılı olarak cilt renginin değişmesine ve leke oluşmasına sebep olabilir.

Akne / Yaralanma: Sivilce, akne ya da yaralanma sonucu cerrahi operasyon geçirildiğinde, operasyon sonucu oluşan izler zamanla yok omasına rağmen, yerini siyah lekelere bırakabilir.

Yaşlılık: Yaşlandıkça cilt hücreleri

Ancak yalnızca siyah lekelerin nedenlerini bilmek yetmez. Hangi yöntemin onlardan kurtulmak için uygun olduğunu anlamak için farklı siyah nokta türlerini de anlamamız gerekir. Aşağıda sizin için basit bir liste hazırladık.

Siyah Nokta (Leke) Türleri

Cildimizde oluşan siyah lekelerin hepsinin aynı olduğunu düşünüyor ve kulaktan dolma bilgilerle bunlardan kurtulmaya çalışıyor olabilirsiniz. Ancak siyah lekelerin de farklı türleri vardır ve her tür için etkili tedavi yöntemleri farklıdır. Siyah noktalardan kurtulmanın en etkili 25 farklı yöntemine geçmeden önce, siyah lekelerin türlerinden bahsetmek gerekir. Bu bilgiye sahip olmanız ile birlikte, vücudunuz hakkında daha bilinçli olmanız ve leke tipine göre uygun evde doğal tedavi yöntemini belirlemeniz hedeflenmektedir.

 

 • Melasma: Melasma, genellikle yanaklarda görülen koyu renk lekelerdir. Sebebi ise, hormonal dengesizlikler, hormon tedavisi veya tiroid işlev bozukluğudur. Bu sebeplerden dolayı malesma tipi cilt lekesi oluşabilir.
 • Lentiginler: Lentiginler, cilt üzerinde dağınık görünen ve belirli bir deseni (görünümü) olmayan koyu renk lekelerdir. Daha çok yaşlı insanların derileri üzerinde oluşur ve halk arasında “karaciğer lekeleri” olarak adlandırılır. Bu tür lekelerin oluşma sebebi ise, güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalmanın doğrudan bir sonucudur.

 • Sivilce izleri: Bir sivilce herhangi bir bakteri ile bulaştığında çok acı verici hale gelir ve patladığında cilt üzerinde iz bırakır. Oluşan bu sivilce izleri ise, daha sonra siyah bir noktaya dönüşebilir.
 • Post-inflamatuvar hiperpigmentasyon: Yıpranmaya yol açan aşınmalar, yanmalar, akne vb. sebeplerden dolayı oluşurlar. Herhangi bir yaralanma veya travma, o bölgede koyu lekelerin oluşmasına neden olabilir.

SİYAH NOKTALARDAN KURTULMAK İÇİN 25 ETKİLİ DOĞAL YÖNTEM

Bu makalenin sonuna geldiğinizde, yüzünüzde siyah lekeler bulduğunda ne yapıyorsunuz? Siyah noktalar nasıl geçer? Siyah noktalar için maske tarifleri var mı? gibi sorulara detaylı cevaplar alacaksınız. Ne kadar ağartıcı kullanırsanız kullanın, bu sinir bozucu lekeler seni yalnız bırakmayı reddedecekler. Ve oldukça pahalı yöntemler olan dermatolojik tedavilerden birine girmek herkes için uygulanabilir bir seçenek değildir. Bu sinir bozucu cilt lekelerinden kurtulmak için evde kendi imkanlarınızla hazırlayabileceğiniz, doğal ve çok etkili 25 adet yöntem olduğunu söylesek, gerçekten müthiş bir haber olmaz mıydı sizin için?

Evinize en yakın dermatolog kliniğine gitmek yerine, evinizin mutfağına gitmeye ne dersiniz? Evinizin mutfağı, bu siyah lekelerden kurtulmak sağlayacak mucizevi maddelerle doludur.

Bu etkili 25 sırrı öğrenmek için, yazımızı okumaya ve not almaya devam edin. Siz de “siyah noktalar bir türlü geçmiyor” diyenlerdenseniz eğer, bu yazı dizisi tam size göre.

ÖNEMLİ UYARI: Cildinizdeki siyah noktalardaki gözle görülür bir azalmayı görmek için, en az bir ay boyunca düzenli olarak kullanılması gerekir.

LİMON SUYU

Doğa size limon verdiğinde elbette limonata yapın. Ancak aynı zamanda limonu, cildinizdeki siyah lekelerden kurtulmak için de kullanın. Limonda bulunan sitrik asit ve C vitamininin, siyah noktaları azaltmadaki etkisi, yapılan araştırmalar sonucunda ortaya koyulmuştur. Cildinizin hassasiyetine bağlı olarak, limon kürünü kullanabileceğiniz çeşitli yollar vardır. Şimdi bu çeşitlerden bahsedelim;

1. Yöntem: Limon Suyu ve Su

Limon suyu konsantre olarak kullanıldığında cildinize sert etki verebilir. Bu yüzden su ile karıştırarak kullanmayı tercih ediyoruz. Özellikle hassas bir cildiniz varsa, limon suyunu, su ile karıştırarak kullanmak iyi bir fikirdir. Ancak kullanacağınız suyun çeşme suyu değil, hazır sulardan olmasına özen gösteriniz. Ph değeri açısından cildinize uyumlu, kaliteli su kullanmak daha iyi olacaktır. Siyah lekelerden kurtulmak için etkili bir kürdür.

Gerekli Malzemeler

 • 1 adet limon
 • Hazır ya da filtrelenmiş su
 • Pamuk topları

Uygulamanın Hazırlanışı

 • Bir adet limonun suyunu, temiz bir kabın içerisine sıkın
 • Çıkan limon suyunun miktarı kadar aynı oranda su ekleyin
 • Karışımı, yüzünüze, pamuk topları yardımı ile sürün
 • 20 dakika beklettikten sonra, bol su ile yıkayın. Yıkarken kesinlikle sabundan uzak durun. Sadece su ile durulayın.
 • Bu uygulamayı her gün 1 kere yapabilirsiniz.

2. Yöntem: Limon Suyu ve Yoğurt Maskesi

Limon suyunun ağartıcı etkisi ve yoğurtun temizleyici etkisi bir araya geldiğinde, siyah lekelerden kurtulmanın ve aynı zamanda cildinize ışıl ışıl parlak bir görünüm kazandırmanın keyfini sürebilirsiniz. Kim bir taşla iki kuş vurmak istemez ki?

Gerekli Malzemeler

 • 1 adet limon
 • 1 yemek kaşığı taze yoğurt

Uygulamanın Hazırlanışı

 • Bir adet limonun suyunu, temiz bir kabın içerisine sıkın
 • 1 yemek kaşığı yoğurt ile limon suyunu karıştırın
 • Karışımı yüzünüze uygulayıp 30 dakika boyunca bekleyin
 • Yüzünüzübol su ile yıkayın. Yıkarken kesinlikle sabundan uzak durun. Sadece su ile durulayın.
 • Bu uygulamayı haftada 2 kere yapabilirsiniz.

3. Yöntem: Limon Suyu ve Şeker

Şekerin eksfoliye edici faydaları ve limon suyunun ağartma etkisinin kombine edilmesi, ölü cildinizden kurtulmak, siyah lekelerden kurtulmak  ve yüzünüzü tazelenmiş bir ışıltı haline getirmek için mükemmel bir yoldur. Siyah nokta maskesi tarifleri içerisinde etkili yöntemlerden bir tanesidir.

  Kuru Ciltler İçin En Etkili 10 Doğal Yüz Maskesi Tarifi

Gerekli Malzemeler

 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı şeker

Uygulamanın Hazırlanışı

 • Yarım limonun suyunu, temiz bir kabın içerisine sıkın
 • Limon suyuna bir çay kaşığı şeker ekleyin ve iyice karıştırın (kuru cilde sahipseniz karışıma bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı da ekleyebilirsiniz)
 • Siyah noktalara dikkat ederek karışımı parmaklarınızın arasına sürtün ve dairesel hareketler kullanarak yüzünüzün her tarafına uygulayın.
 • 2 dakika boyunca dairesel hareketlerle yüzünüze masaj hareketleri ile uygulamaya devam edin.
 • Yüzünüzü bol bol su ile yıkayın.
 • Bu uygulamayı haftada 1 kere yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI:

 • Göz çevresi oldukça hassas bir cilt olduğu için, limon suyu içeren uygulamaları göz altına ve çevresine uygulamayınız.
 • Limon suyu kürlerini uyguladıktan sonra güneş ışığına çıkmayınız.

E VİTAMİNİ YAĞI

Bir çok dermatolog, E vitamini yağının, cilt rengi değişikliği problemlerinde ve özellikle siyah lekelerin yok edilmesinde büyük etkisi olduğuna dair söyleşileri olmuştur. Bu yüzden E vitamini yağı aynı zamanda bir çok pahalı cilt bakım ürünlerinin temel maddesidir. E vitamini yağı, cilt problemlerinin doğal yollarla tedavisinde, hasar gören hücrelerin onarılmasına yardımcı olan serbest radikalleri hedef alan bir antioksidandır.

Ayrıca E vitamini yağı uygulaması için herhangi bir başka madde ile karışıma gerek olmadan, direk olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Ancak sizlerle aşağıda paylaşacağımız ipuçları sayesinde alacağınız etkini maksimum düzeye çıkartabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 E vitamini kapsülü

Nasıl uygulanır?

Cildinizdeki siyah lekelere doğrudan parmak uçlarınız ile uygulayın ve dairesel hareketlerle iyice ovalayın.

Ne sıklıklar kullanmalıyım?

Her gün yatmadan önce uygulamanız tavsiye edilir.

Önemli Uyarı ve İpuçları

 • Eğer E vitaminine karşı bir alerjiniz varsa bu uygulamayı yapmayınız. Alerjinizin olup olmadığını bilmiyorsanız, ilk önce E vitaminini kolunuzun iç kısmında ufak bir alana uygulayıp bekleyin. Herhangi bir reaksiyon olmazsa eğer, lekelerinizin olduğu bölgeye kullanabilirsiniz.
 • E vitamini, yoğun kıvamda bir yağ formunda gelir ve uygulamadan verim alabilmek için kesinlikle yıkamamanız gerekir. yüzünüzün gün boyunca yağlı görünmesini istemiyorsanız, gece yatmadan önce uygulamanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda nemlendirici yerine de kullanabilirsiniz.
 • Siyah lekelerden kurtulmak için etkiyi arttıtrmak adına E vitamini bakımından zengin yiyecekler olan badem, fıstık, buğday tohumu yağı, ayçiçeği çekirdeği ve kuru kayısı tüketin.

3) PATATES

Siyah nokta maskesi denilince akla, patatesin etkisi elbette gözardı edilemez. Patates, lezzetli yemekler haricinde aynı zamanda cildimiz için de harikalar yaratan bir sebze. Nişasta ve şeker bakımından zengin olan bu sebze, ölü deri hücrelerini çıkartmak ve cilt yenilenmesi için çok adeta sihirli bir etkiye sahip. Cildinizdeki kollajen üretimini gerçekleştiren B6 vitamini, C vitamini, potasyum, çinko ve fosfor mineralleri de bu kök sebzede bulunur. Sonuç olarak, patates birçok cilt bakım avantajı sağlamak için etkili sayısız mineralden oluşan bir depodur. Siyah noktaları gidermek için patates kullanmanın birçok farklı yolu vardır. Sizler için en etkili patates bakım yollarını derledik.

1. Yöntem: Patates Dilimleri

Patates ile cilt lekelerinden kurtulmanın en kolay olanından başlayalım. İhtiyacımız olan şeyler, patates ve bıçak.

Nasıl uygulanır?

 • Patatesleri bıçak ile ince ince halka şeklinde doğrayalım.
 • Cildimize kolay yapışması için, üzerine bir miktar su damlatıp, lekelerin olduğu bölgelere yapıştıralım.
 • 10-15 dakika boyunca patates dilimlerini cildimizde bekletelim.
 • Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

2. Yöntem: Patates ve Limon Suyu

Limon suyundaki C vitamini ve patatesin nişasta & şeker bileşenleri, mükemmel bir karışım haline geliyor ve cilt lekelerinizden kurtulmanın doğal ve etkili yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Gerekli Malzemeler

 • 1 adet patates
 • 1 fincan sıcak su
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • 1 adet bıçak
 • Pamuk topları

Nasıl uygulanır?

 • Patatesi ince dilimler halinde kesin ve kaynar sıcak suya batırın.
 • Sıcak su içerisinde patates dilimlerinizi yarım saat bekletin.
 • 30 dakika sonra patates dilimlerini çıkartın ve kapta kalan suyun içerisine 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyin.
 • Patatesleri, limon suyu eklediğiniz su karışımının içerisine koyun ve soğuyana kadar bekletin.
 • Soğuk karışımı, pamuk topları kullanarak cilt lekelerinizin üzerine uygulayın.
 • 20 dakika boyunca karışımı cildinizde bekletin ve bol suyla yıkayın.
 • Bu işlemi günde 2 kere uygulayabilirsiniz.

3. Yöntem: Patates ve Bal

Balın cilt bakımındaki mücizevi etkisi ile patates karışımından elde edilen doğal maske ile, cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 adet patates
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Rende

Nasıl uygulanır?

 • Patatesi rende yardımıyla iyice rendeleyin.
 • Rendelenmiş patateslerin içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. (eğer karışım çok kuruysa, daha fazla bal veya biraz su ilave edebilirsiniz)
 • Karışımı yüz maskesi şeklinde uygulayın ve en az 15 dakika bekletin.
 • 15 dakika sonra bol su ile yıkayın.
 • Uygulamayı her gün 1 kere yapabilirsiniz.

İPUCU

Tek seferde 3-4 patates dilimleyebilir ve hava geçirmez bir kapta buzdolabına koyarak soğutabilirsiniz. Bu şekilde, her gün taze patates kesmek zorunda kalmazsınız ve soğutulmuş patateslerin cildiniz üzerinde güzel bir soğuma etkisi olacaktır.

YAĞLI SÜT

 

Temel olarak yağlı sütlerde bulunan laktik asit, bir alda hidroksil asit türüdür. Ölü cilt hücrelerinin yüzünüzden çıkartılmasına ve siyah lekelerin giderilmesinde yardımcı olur. Siyah noktalarınızı gidermek için kimyasal ürünlere ve dermataloglara bir ton para harcamak yerine, aynı sonuçları elde etmek için sizler için derlediğimiz en etkili 25 doğal yöntemi kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 4 çay kaşığı yağlı süt (Süt veya yoğurt yerine, laktik asit içerdiği için, ayran da kullanabilirsiniz.)
 • 2 çay kaşığı domates suyu

Nasıl uygulanır?

 • 4 çay kaşığı yağlı süt, ayran ya da yoğurt ile 2 çay kaşığı domates suyunu karıştırın.
 • Karışımı uygulayın ve en az 30 dakika beklettikten sonra bol su ile yıkayın.

Aloe Vera

Sanırım bir çok insan tarafından, aloe vera bitkisinin cilde olan sayısız faydası size de bahsedilmiştir. Bütün cilt bakım ürünlerinin üreticisi şirketler tarafından aloe vera bitkisine verilen değeri gerçekten hak ettiğini söyleyebiliriz. A, B, C ve E vitaminlerine ilaveten, vücudumuzda bulunan amino asitlerin %90’ını içeriğinde barındırması, bu haklı sebeplerin başında geliyor. Diğer bir sebebi ise, bitkide bulunan beta-karoten ile birlikte, mucizevi yaşlanma önleyici ve cilt besleyici özelliğidir elbette. Siyah nokta maskesi konusunda en etkili etken maddeleri bünyesinde barındıran Aloe Vera jeli, bu konudan muzdarip herkesin imdadına yetişiyor.

Siyah cilt lekelerini çıkarma konusunda da oldukça etkili sonuçlar veren aloe vera, aynı zamanda analjesik (ağrı giderme) ve antiseptik özelliklere de sahiptir. Cilt nemlendirme konusunda da oldukça başarılı sonuçlar veren bu bitkiyi nasıl kullanacağınızdan bahsedelim.

1. Yöntem: Aloe Vera Jeli

Aloe Vera bitkisinin yapraklardan alınan Aloe vera jeli, cildinizdeki inatçı ve sinir bozucu bu siyah lekelerden ve diğer renk değişimlerinden kurtulmanın en iyi yoludur.

Gerekli Malzemeler

 • Aloe Vera yaprağı
 • Bıçak

Hazırlanışı ve Uygulama

 • Bıçak yardımıyla aloe vera yaprağının dış kabuğunu sıyırın
 • İçerisinden çıkan jel kıvamındaki sıvıyı parmak uçlarınızla alın ve lekeli cildinize uygulayın.
 • Jeli 20 dakika boyunca beklettikten sonra, bol su ile yıkayın.

2. Yöntem: Aloe Vera Jeli + Şeker + Limon Suyu

Şeker, ölü cilt hücrelerini arındırmak için bir exfoliator görevi görür ve aloe vera ve limon suyu ile birleşince mükemmel bir siyah noktalardan doğal yöntemlerle kurtulma kürü elde edilir.

Gerekli Malzemeler

 • Yarım su bardağı aloe vera jeli
 • 1 çorba kaşığı şeker
 • 2 çorba kaşığı limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulama

 • Aloe vera jeli, şeker ve limon suyunu temiz bir kapta iyice karıştırın
 • Karışımı temiz ellerle lekeli cilde uygulayın ve 15 dakika bekleyin.
 • 15 dakika sonunda bol su ile yıkayın.
 • Bu uygulamayı günde 1 kere yapabilirsiniz.

TATLI BADEM YAĞI

Bademlerde oleik ve linoleik asitler, doymamış yağ asitleri, fitosteroller ve A, B2, B6, D ve E vitaminleri bulunur. Bademden elde edilen yağ, kozmetik ve cilt bakım endüstrisinde adeta bir iksir olarak ele alınır. Bu nedenle, badem yağının cildinizdeki siyah lekeleri ve istenmeyen pigmentlenmeyi azaltmak için mükemmel olduğunu söylemek gerekir. Buna ek olarak, cildinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruyarak etkili bir güneş kremi görevini de üstlenir. Badem yağının en seveceğiniz özelliği de, isminde geçen yağ kelimesinin aksine, yağlı değildir, çabucak cilt tarafından emilir ve cildinizde ağırlık yapmaz. Bu yüzden hassas cildi olan herkes için mükemmel bir arkadaştır.

Badem Yağı, Kireç Suyu, Süt Tozu ve Bal

Badem yağında bulunan E vitamini, limon suyundaki sitrik asit ve süt tozundaki laktik asit güçlerini birleştirince, siyah lekelerle savaşmak için mükemmel bir iksir haline gelir. Bal diğer üç maddenin asidik özelliklerini rahatlatmak amacıyla ekliyoruz ki,  ekstra nem sağlasın. Badem yağı ile yapılan siyah nokta maskeleri, aynı zamanda nemlendirici olarak da kullanılabilir. 

İhtiyaç listesi

 • 5 damla badem yağı
 • 2 çay kaşığı kireç suyu
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı süt tozu
  Avon ultra color rich ruj kullananlar ve renkleri

Hazırlık ve Uygulama

 • Badem yağı, limon suyu, bal ve süt tozunu temiz bir kapta karıştırın.
 • Elde ettiğiniz karışımı, 30 dakika boyunca yüzünüzde bekletin.
 • 30 dakika sonunda bol su ile yıkayın.
 • ABu uygulamayı haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.
 • UYARI: Bademlere veya başka herhangi bir ağaç fıstığına alerjiniz varsa, badem yağından uzak durun, çünkü dışarıdan kullanıldığında bile oldukça şiddetli bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

BADEM HAKKINDA İPUÇLARI

 • Her gece yatmadan önce cildinize uygulayın. Sabah uyandığınızda son derece yumuşak ve nemli bir ciltle güne merhaba diyeceksiniz.
 • Makyajınızı yapmadan önce, komedojenik olmadığı için (yağsız ve hızlı bir şekilde emilir), cilt gözeneklerinizin tıkanmasını ve cildinizin kurumasını önlemek için birkaç dakika badem yağı uygulayabilirsiniz.
 • Badem yağı, en inatçı sugeçirmez maskaraları dahi temizlemeyi başaran mükemmel bir makyaj temizleyicisidir.
 • Günlük beslenmenize 4-5 badem ekleyin ve cildinizdeki renk kaybını, saç güçlendirmesini ve hafıza artırıcı faydalarından faydalanın.

YULAF EZMESİ

Yulaf ezmesi yalnızca güne başlamak için besleyici bir besin maddesi değildir, aynı zamanda düzenli cilt bakım rutinine büyük katkı sağlar ve cildinizde oluşan koyu renkli lekelere karşı çok etkilidir. Yulaf ezmesi ve içerdiği saponinler dokusu, ölü cilt hücrelerini etkin bir şekilde ovarak temizleyen mükemmel bir temizleyici ajandır. Anti-inflamatuar yapısı, akne, sivilce izleri ve koyu renk lekelerin tedavisinde yardımcı olur. Yulaf ezmesinin diğer benzersiz bir özelliği de, cildinizdeki yağ içeriğini dengeleyebilmesidir, Bu nedenle hem yağlı hem de kuru cilt türleri için yararlı olmaktadır. Yulaf ezmesinin tüm bu farklı özellikleri, ciltteki siyah lekeleri çıkarmak için evde yapılabilen mükemmel bir bileşendir. Nasıl uygulayacağınız konusunda da aşağıda bahsettik.

Yulaf ezmesi, Zerdeçal ve Yeşil Çay

 • 2 çorba kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesi (Toz haline getirilecek, tanecik kalmayacak)
 • Yarım çay kaşığı zerdeçal
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay yaprağı
 • Su

Hazırlanışı ve Uygulaması

 • Bütün malzemeleri bir kapta iyice karıştırın.
 • Yoğun kıvamlı bir macun haline getirmek için yeterli miktarda su ekleyin.
 • Yüz maskesini uygulayın ve kuruyana kadar bekleyin.
 • Temiz su ile iyice yıkayın.
 • Bu yüz maskesini haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.
 • UYARI: Yulaf ezmesini ince bir toz haline getirdiğinizden emin olun. Aksi takdirde, büyük taneleri ve kaba dokusu cildinizi çizebilir ve tahriş edebilir.

NOHUT

Nohut ile siyah lekelerden kurtulmak için cilt hücrelerini canlandıran ve kırışıklıklara neden olan serbest radikallere saldıran manganez içerir. Nohuttaki molibden cildinizi detoks etkisi sağlar ve B vitamini güneşin neden olduğu hasarı onarır. Nohutlarını ölü cilt hücrelerinin temizlenmesi ve siyah lekelerden ve diğer renk değişmelerinden kurtulmak için etkilidir. Cildinizdeki siyah lekelerden en etkili şekilde kurtulmak için nohut kullanmanın en iyi yollarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

Nohut ve Limon Suyu

Cilt lekelerinizden nohut ile kurtulmanın en iyi yolu, limon suyu ile karıştırarak, yoğun bir şekilde kullanmaktan geçiyor.

Gerekli Malzemeler

 • Yarım su bardağı nohut (Eğer nohut kullanmak istemiyorsanız, piyasada satılan nohut unu da kullanabilirsiniz.)
 • Yarım su bardağı su
 • 3 çorba kaşığı limon suyu

Hazırlama ve Uygulama

 • Nohutları tamamen yumuşayana kadar suda kaynatın
 • Yoğun kıvamlı bir macun haline gelene kadar blander ile iyice karıştırın.
 • Elde ettiğimiz nohut macununa, 3 çorba kaşığı kadar limon suyu ekleyip yine karıştırın.
 • Elde ettiğiniz karışımı cilt lekelerinizin üzerine uygulayın ve 20 dakika bekleyin.
 • 20 dakika sonra bol su ile yıkayın.
 • Bu uygulamayı her gün 1 kere yapabilirsiniz.
 • Eğer nohut kullanmak istemiyorsanız, piyasada satılan nohut unu da kullanabilirsiniz.

MAYDANOZ

Bu yeşil yapraklı sebze cildinizde kolajen üretimini yenilemek ve size tüm akne ve siyah noktalar yok etmede ve sağlıklı bir cilt vermek için serbest radikallerle savaşır. A ve C vitamini bakımından zengin olan maydanoz, aynı zamanda K vitamini içeriği ile kırışıklıkların oluşumunu engeller. Son olarak, maydanoz antibakteriyel olmasıyla temiz ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Maydanoz, Limon Suyu, Ve Bal

Neye İhtiyacın Var?

 • Bir demet maydanoz
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 2 çay kaşığı bal
 • Karıştırmak için blander

Hazırlık ve Uygulama

 • Maydanozu ince ince doğrayıp, su ekleyerek karıştırıyoruz.
 • Bal ve limon suyunu da ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz.
 • 20 dakika boyunca bu karışımı cilt lekelerinizin üzerine uygulayın.
 • 20 dakika sonra bol su ile yıkayın.
 • Gün aşırı şeklinde bu kürü uygulayabilirsiniz.

HİNT YAĞI

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan Hint Yağı, cildinizin epidermal tabakasının ötesine geçer ve deride biriken tüm kir, yağ ve ölü hücreleri temizler. İçeriğindeki E vitamini yardımıyla Hintyağı, aynı zamanda kan dolaşımını artırır ve böylece koyu lekelerden ve akne izlerinden kurtulmak ve yeni deri hücrelerinin oluşumunu arttırmak için etkilidir. 

Hint Yağını, pamuk yardımıyla uygulayıp, 1 saat boyunca beklettikten sonra bol su ile yıkayabileceğiniz gibi, etkiyi arttırmak için hindistan cevizi yağından 10 damla, ve hint yağından 10 damla olarak karıştırdıktan sonra bu karışımı yine pamuk ile uygulayıp 20 dakika beklettikten sonra bol su ile yıkayabilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI: Hint yağını, hamilelerin kullanması ve açık yara bulunan bölgelerde kullanılması sakıncalıdır. 

SOĞAN VE SARIMSAK SUYU

Nasıl olur da bu iki keskin kokulu bitkiyi yüzüme sürmemi istersiniz ki? diye söyleniyor olabilirsiniz. Evet ilk bakışta bu keskin sarımsak ve soğan kokusundan ön yargılı davranabilirsiniz. Ancak etkilerini öğrendiğinizde, bu kokuya katlanmanız gerektiğine inanacağınız konusunda eminiz. Kükürt bakımından zengin fitokimyasallar ile birlikte bu kokusundan rahatsızlık duyduğumuz mucizevi bitkiler sayesinde, siyah noktalardan kurtulduğunuz zaman “iyi ki bu kokuya katlanmışım” diyeceksiniz.

İhtiyaç Listesi

 • Yarım soğan
 • 3 diş sarımsak
 • Çırpmak için blander
 • Süzgeç
 • Pamuk

Hazırlama ve Uygulama

 • Sarımsak ve soğanı blander ile püre kıvamına getirip, çıkan suyu süzgeç ile süzüyoruz.
 • Pamuk yardımıyla su karışımını uyguluyoruz ve kurudukça yenileyerek bekletiyoruz.
 • Bol su ile yıkayarak yüzümüzü temizliyoruz.
 • Her gece yatmadan önce bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Siyah lekelerden kurtulmak için hazırladığımız doğal yöntemlerin sonuna geldik. Mutfağınızdaki gücün farkına varmanız, doğanın bize verdikleri ile doğal cilt bakımı yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız, sizleri kimyasal ürünlerden, pahalı operasyonlardan kurtaracaktır. Bahsettiğimiz yöntemlerden sonuç almaya başlamak için, en az 1 ay boyunca, ve her bir uygulama için uygun görülen uygulama sıklıklarını belirttiğimiz şekilde uyarak, düzenli kullanım sonucunda fark edeceksiniz.

Geri bildirimlerinizi, tecrübelerinizi, aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşırsanız çok mutlu olacağız. Sağlıkla kalın.