Toz makyaj mı yoksa likit (sıvı) makyaj mı seçmek gerekir?

[mashshare]

Bu yazımda toz makyaj mı yoksa likit (sıvı) makyaj mı seçmek gerekir? sorusunu kafasına takan, toz ve likit kozmetik ürünleri arasında gidip gelen, tercih yaparken zorlanan kişilerin karar vermelerini kolaylaştıracak ipuçları paylaşacağım sizlerle. Krem ve toz formülasyona sahip fondoten, bronzer, göz farı ürünlerinden hangi cilt tipi, hangi coğrafik faktörlere göre seçilmesi gerektiğine dair düşüncelerimi aktarmaya başlıyorum.

Toz makyaj mı yoksa likit (sıvı) makyaj mı seçmek gerekir?

Bronzlaştırıcı, allık, göz farı için kendi cilt tipinize en uygun formülasyona sahip ürünü seçmek çok önemlidir. Doğru ürünü seçip, aynı zamanda bu ürünü doğru teknikler ile uyguladığınız zaman kusursuz bir makyaj ve göz alıcı bir görünüme sahip olabilirken, yanlış seçilen bir kozmetik ürünü sizi olduğunuzdan daha zor bir duruma sokabilir. En doğal gönürüm kavramı, bu açıdan dikkat edeceğimiz en kritik konu oluyor. Peki en doğal görünümü toz mu yoksa likit formüllü ürünlerle mi sağlayabiliriz?

Toz fondotenler yağlı ciltler için geçrekten şaşırtıcı. Bunun yanında kuru ciltler için likit, krem fondötenler maksimum nemlendirici özelliklerinden dolayı en doğru seçim olacaktır. Ancak bunun da bazı ciltler için dezavantajları var. Örneğin kremsi formülasyona sahip fondotenler, cilt çizgilerine, mimik çizgilerine v.s dolarak kötü bir görünüme sebep olabiliyorlar. Bir tarafta kuru ciltin ihtiyacını karşılacak nemlendiricliği sağlayan hem de kapatıcılık konusunda da bir taşla iki tuş vurduğumuz fondotenler, diğer taraftan hem kuru ciltli olup hem de kırışıklıkları olan ya da mimik çizgileri olan bayanlara olumsuz etki de edebiliyor.

Doğallık konusunda da toz ürünlerde pigment daha az olduğu için, daha doğal dursa da, etkililik konusunda tabii ki likit ürünlerden daha net bir şekilde sonuç alırsınız. Bu açıdan bakıldığında, yapacağınız makyaj ile nereye gideceğiniz, hangi ortamlara katılacağınız tercih sebebinizi belirleyecektir.

Makyaj likit toz formülasyon seçimi kremsi makyaj malzemeleri ile cildinizin doğal ışıltısını daha çok ön plana çıkarabilirsiniz. Düğünlerde, partilerde, v.s tercih sebebi olabilir bu yüzden. Daha çok sadelik ve doğallıktan yana olmak istediğiniz, günlük dışarı gezmelerinde ise toz formüllü makyaj ürünleri isteğinizi karşılayacaklardır.

Göz makyajına geçtiğimiz zaman ise, tozlar daha taşınabilir ama bir fırça ile uygulanması gerekir ise krem ​​formülleri, uygulamalı ve parmaklarla ile harmanlanlanmalıdır. “Tozlar, rötuşlar için, makyaj tasarımı ayarlamak için şaşırtıcı derecede mükemmel bir seçim olacaktır.”

Aslında bir krem ​​ya da toz ürün arasında seçim yapmak için cildiniz kuru ya da yağlı olmak zorunda değildir. Güzellik sektöründe teknolojik gelişmeler sayesinde, birçok krem ​​formülleri, yağlı ya da akneye eğilimli ciltler için uyumlu hale getirilebiliyor. Ve bazı tozlar, özellikle mineral olanlar, kurutucu cilt tipleri için çok başarılı sonuçlar veriyor. Yani sonuç itibari ile baktığımızda, herkes için, bütün cilt tipleri için hem krem (likit) hem de toz formüllü kozmetik ürünleri mutlaka vardır günümüz teknolojisinde.

Nem ve kuruluk arasında hassas bir denge kesinlikle yoktur. Hatta size bir ipucu vereyim. Doğal yanak kızartmak için toz bir üründen önce, altında krem ​​allık uygulamak sizi çok sevindirecektir. Bu doğal yanaklar kızarmak için adeta kan görünümü yaratır.

Hava da bir faktördür. En iyi formüllü kozmetik ürünü tercih etmek için, yaşadığınız iklim ve mevsime dayalı temel formülü değiştirmektir. Bir kremsi yapılı ürün, soğuk kış günleri için mantıklı olabilir, ve bir toz ya da hafif renkli nemlendirici sıcak yaz günleri için uygun bir seçim olacaktır.

Bronzer için nasıl bir tercih yapılmalıdır?

Bronzlaştırıcılarda en yaygın olarak tercih edilen toz formülasyonlu ve fırça yardımı ile yapılan uygulamalardır. Likit (sıvı) bazlı bronzerlar son zamanlarda artmaya başlasa da, krem veya sıvı bronzers toz olanlardan daha pigmente sahiptirler ama yüzüne güzel bir genel renk eklemek için vakıf veya nemlendirici ile karıştırılabilir. Ayrıca bir sünger veya parmak uçlarınızla sıvı bronzlaştırıcılar uygulayabilirsiniz, ama genellikle toz formüllerin daha karıştırmak için daha zordur.

Eğer çok fazla krem ​​ürünleri üzerinde katman yapacaksanız, cildiniz akne eğilimli ise, mahçup olabilirsiniz. Eğer allık eğilimli uygulama yapacaksanız, bir krem ​​formül güzel bir parlaklık verir. Eğer yoğunluğunu artırmak istiyorsanız, bir toz allık ve karışımı iel istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün.

Göz farları için nasıl tercih yapılmalı?

Krem göz farı, son yıllarda ortaya çıkan, henüz en yaygın şikayet çabuk kırışan ve solmaya olmasıdır. Kolay düzeltme rengi daha bir toz gibi hareket sağlayan, cildi preps bir astardır. Krem-to-toz formülasyonlar, İngiliz dedi, “akışkan ve amorf başlayın ancak, kendilerini ayarlamak aşağı kuru” Eğer pigment ve uzun ömürlü hem de olsun. Bazı krem ​​göz farı bir sopa gelir ve göz kapağı doğrudan uygulanan ve parmaklarınızla ile karıştırılabilir. Toz göz farı bir fırça veya parmak uçları ile uygulanmalıdır ve dumanlı göz oluşturmak için özellikle iyi olabilir.