Yüz masajı ve faydaları

[mashshare]

Yüz masajı öncelikle yüzümüzdeki cildin ve derinin özellikle yaşlanmasından dolayı meydana gelen olumsuz etkilerinden kurtulmak için yapıldığını bilmek gerekir. Yüz masajı yapılması, cildin daha genç ve sağlıklı bir şekilde görülmesini sağlamaktadır. Sadece cildin görünümü değil yüz masajı faydaları arasında migrenin, stersin ve baş ağrılarının giderilmesi de söylenebilir. Ayrıca sinüse bağlı tıkanıklarının da giderilmesinde faydalıdır. Yüz masajında losyon ve yağlar da kullanılmaktadır. Bunlar özellikle bitkisel özlü olarak seçildiğinden yüzün diri ve genç görülmesine yardımcı olmaktadır. Kırışıklar için maske tariflerimiz için bu sayfamızı da ziyaret etmenizi özellikle tavsiye ediyoruz.

YÜZ MASAJI SEANSLARI

yüz masajı senasları

yüz masajı senasları

Yüz masajına ait seanslar tam bir mesaj seansına eşittir. Profesyonel biri tarafından yapılması gereken yüz masajı bir terapist, güzellik uzmanı veya estetisyen tarafından uygulanabilmektedir. Ancak sizler isterseniz basit bit yüz masajı şeklinde kendi evinizde, kendi kendiniz yapabilirsiniz. eller ile yapılan yüz masajı faydaları hem cilt güzelliği hem de rahatlama sağladığından oldukça önemlidir. Bazı durumlarda yani güzellik merkezi gibi yerlerde özel mekanik masaj aletleri ile de yüz masajı yapılabilir. Her cilt ayrı özelliklerde olduğundan, narin ciltler için yağ veya losyonlar da yüze sürülebilir. Sürülecek yağ veya losyonun miktarını ve uygulanacak seans sayısını mutlaka uzman birince karar verilmesi gerekir.

 

 

TAM MASAJ İÇERİSİNDEKİ YÜZ MASAJI

tam vücut masajı içerisindeki yüz masajı

Yüze uygulanan masajlar özellikle doğu terapileri içerinde tüm vücut masajı içerisinde bir parçadır. Özellikle vücut enerjisinin yeniden yakalanması ve bunun yüzde de renk bulması için, yüz ve boyuna parmaklarla uygulana masajdır. Yüz yogası da son dönemdeki en etkin, enerji veren yöntemlerdendir. Yoganın masajlardan farkı ise masajlarda kullanılan yağ ve losyonların kullanılmamasıdır.

 

BATI TARZI YÜZ MASAJLARI

Doğu tarzı yüz masajından farklı olarak batı tarzı yüz masajı tüm vücut masajından ayrı ve farklı olacak şekilde uygulanır. Burada bilinmesi gereken yüz masajı faydaları tam olarak ortaya çıkması için tüm seanslardan önce buhar terapisi ve maske teknikleri uygulanabilir. Efloraj denilen kaydırma hareketlerinin uygulandığı yüz masajlarında yüzü esnetmeyen, basınç hamleleri ile uygulanır.

YÜZ MASAJI ADIMLARI

yüz masajı aşamaları

yüz masajı aşamaları

Evde yüz masaj hareketleri

Öncelikle yüz masajının uygulamasını bir uzmanın yapması gerekir. Ancak sizler evlerinde amatörce masajlar yapabilirsiniz. Yüz masajının faydalı olması için öncelikle bir estetisyen veya güzellik uzmanınca yapılması daha etkin olacaktır. Masaj öncesinde uygulayıcı ellerini mutlaka yıkamaları, masaj yaptıran lens kullanıyorsa çıkarmalıdır. Temiz bir zemin üzerinde masaja hazır olunmalıdır. Uzman tarafından cilde uygun belirlenen losyon veya kremler uygulanmalıdır. Yüzün ve boynun hangi bölgesine nasıl basınç uygulanacağı uzman tarafından tespit edilmelidir. Kaşların altında bulunan çukur bölgeye basınç uygulanması tamamlandıktan sonra başparmaklar kaşın çıkıntısının oluştuğu noktaya teker teker basınç uygulanır. Ağrıların ve sterse bağlı gerginliklerin giderilmesi için idealdir.

Burun bölgesi içinse eller yüzü kapatır ve başparmaklar basınç uygulayıp burun deliklerine ve yanakların kenarlarında doğur kaydırılarak basınç uygulanır. Yanak kaslarına yapılan masaj sayesinde gerginlik sağlanır ve böylece yüzün daha genç ve zinde görülmesi sağlanır. Kulak kenarlarının işaret parmaklarıyla masaj yapılması da son derece rahatlatıcı özelliktedir. Alın ve kafa bölgesine yapılan dairesel hareketler de yüzden ve baş bölgesinde gerilimin atılmasına, saç derisinin uyarılmasına yardımcı olmaktadır. Tüm yüz masajı yöntemlerinden sonra kullanılan losyon veya yağın temizlenmesi gerekir. Burun kemiklerine yapılan masajlarda ve göz bölgesine uygulanan basınçlı masajlarda dikkatli olunmalı, baskının şiddeti uygun şekilde ayarlanmalıdır. Kullanılan losyon ve yağın da cilde uygun olması gerekir. özellikle hassas ciltlerde kullanılan losyon veya yağlar cilde zarar verebilir. Cildin zarar görmesi demek yapılan masajın hiçbir anlam ifade etmemesi demektir.